Зв’язок із марсоходами Perseverance і Curiosity втрачається: у чому причина

Ровери та космічні апарати на ареоцентричних орбітах тимчасово втратять зв’язок із центром управління в Лабораторії реактивного руху в Південній Каліфорнії. Протягом наступних кількох тижнів комунікація з ними буде перервана. Це пов’язано з тим, що Земля та Марс опиняться по різні боки від Сонця. Це явище відоме як сонячне сполучення. Воно відбувається приблизно кожні два роки.

Perseverance
«Селфі» марсохода Perseverance та гелікоптер Ingenuity на Марсі. Фото: NASA

Зв’язок буде втрачений із марсоходами Perseverance та Curiosity разом із гелікоптером Ingenuity, а також трьома орбітальними апаратами NASA: Mars Odyssey, Mars Reconnaissance Orbiter і MAVEN. Фактично вони будуть «кинуті напризволяще», і співробітники місій перебуватимуть у напрузі весь час, поки сполучення не закінчиться.

Відновлення зв’язку відбудеться після 25 листопада, коли обидві планети знову з’являться у полі зору одна одної, що дозволить командам місії відновити нормальну роботу апаратів.

NASA пояснює, що технічно агентство може надсилати дані роботам на Марсі, але сигнал буде надзвичайно спотвореним, тому є високий ризик завдати шкоди та втратити зв’язок із апаратами назавжди. Через це апарати на деякий час лишають у спокої, поки дві планети знову не «побачать» одна одну.

Незважаючи на перерву у зв’язку, всі апарати NASA продовжуватимуть автономну роботу за допомогою бортових систем. Perseverance, наприклад, стежитиме за змінами погоди та рівня радіації. Всі зібрані дані чекатимуть команди завершення сонячного сполучення, коли їх можна буде передати на Землю.

NASA випустила коротку анімацію, аби показати, що саме відбуватиметься. Агентство пояснює, що під час сонячного сполучення можна спробувати зв’язатися з роботами, але заряджені частинки від Сонця можуть спотворити сигнали і, в найгіршому випадку, пошкодити марсоходи.

Як зазначає NASA, ці два тижні простою дають можливість команді JPL надолужити згаяне, взяти відпустку або зайнятись іншою роботою.

Раніше ми повідомляли про те, як з Марсу надійшов зашифрований сигнал.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine