Мисливець за місячним льодом зробив перший знімок

Вчені з Університету штату Аризона опублікували перший знімок, зроблений камерою ShadowCam. Він демонструє одну з ділянок, що знаходяться у вічній тіні, розташованих на дні кратера Шеклтон.

Як зазнімкувати лід на Місяці

Нахил осі обертання Місяця становить лише 1,5° (порівняно, у Землі цей показник становить 23°). В результаті дно найглибших кратерів на місячних полюсах ніколи не освітлюється Сонцем. Через це вони виступають як своєрідні холодні пастки. Лід та леткі речовини, які потрапляють у них, не піддаються впливу сонячних променів, що дозволяє їм зберігатися протягом мільйонів років.

Полярний кратер Місяця. Джерело: NASA/GSFC/Arizona State University

На цей час у вчених є великий масив даних, який вказує на те, що на дні багатьох полярних кратерів дійсно розташовані скупчення водяного льоду, які могли б стати вкрай цінним ресурсом для майбутніх колоністів. Основне питання полягає в характері його розташування: чи є на Місяці відкриті поклади льоду, чи він перемішаний з реголітом?

Камера ShadowCam. Джерело: Arizona State University

Відповідь на це питання може дати камера ShadowCam, розміщена на борту південнокорейського зонда «Данурі». Вона була створена коштом NASA. ShadowCam збудували на базі вузькокутової камери NAC (вона встановлена на апараті LRO). Вона здатна знімати з роздільною здатністю до 1,7 м/піксель, її ключова відмінність від оригіналу полягає у світлочутливості, яка у 200 разів вища. Це дозволяє ShadowCam отримувати схожі за якістю з NAC знімки, використовуючи як джерело освітлення світло, яке відбивається від верхніх ділянок валу полярних кратерів.

Перше фото ShadowCam

Перше фото ShadowCam демонструє внутрішню будову кратера Шеклтон. Це 21-кілометрова ударна формація розташована на південному полюсі Місяця. Ширина зображення складає 2040 метрів. Верхні 20% знімка займає схил кратера, все інше — це його дно.

Ділянка кратера Шеклтон, що знаходиться у вічній тіні. Джерело: NASA/KARI/Arizona State University

Знімок ShadowCam демонструє цілком типовий, за місячними масштабами, пейзаж. Ми бачимо безліч дрібних кратерів, що покривають схил та дно ударної формації. У верхній частині зображення можна побачити слід, залишений валуном, що скотився (він відзначений стрілкою). Щодо горизонтальних смуг, то це артефакти зображення.

На знімку не видно слідів водяного льоду. За словами вчених, через відносно невеликі розміри кратера температура зазнімкованої ділянки занадто висока для їх існування. Але вони можуть знайтися ближче до центру ударної формації або на дні більших і глибших полярних кратерів.

У майбутньому ShadowCam проведе детальне знімання місячних полюсів. Її знімки будуть активно використовуватися при плануванні наступних місячних місій NASA — від місяцехода Viper до експедиції Artemis III.

За матеріалами http://shadowcam.sese.asu.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine