Запуск місяцехода VIPER перенесений на 2024 рік

NASA попросила компанію Astrobotic перенести на 2024 рік запуск місяцехода VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Відстрочка буде використана для додаткових тестів посадкової платформи Griffin, що має зменшити ризики для місії. За це Astrobotic отримає від NASA додаткові 67,8 млн доларів.

Цілі та влаштування місяцехода VIPER

Місія VIPER була схвалена NASA у 2019 році. У її межах на південний полюс Місяця буде висаджений мобільний апарат. Його головне завдання полягає у вивченні місячного ґрунту з метою визначення кількості вмісту у ньому водяного льоду.

Місяцехід VIPER (концепт). Джерело: NASA/Daniel Rutter

За розмірами VIPER можна порівняти з машиною для гольфу. Його довжина та ширина становитимуть 1,5 м, висота — 2,5 м, маса — 450 кг. Апарат здійснюватиме рух за допомогою чотирьох коліс. Його максимальна швидкість становитиме 0,72 км/год. Для отримання енергії VIPER оснастять сонячними батареями, здатними генерувати 450 Вт. Запасена протягом місячного дня енергія, використовуватиметься для того, щоб не дати апарату замерзнути під час довгої місячної ночі.

VIPER має прилунитися на західній околиці 73-кілометрового кратера Нобіле. Він розташований поблизу південного полюса супутника та його дно ніколи не освітлюється Сонцем. Для пошуку водяного льоду місяцехід використовуватиме бур, який дозволяє видобувати зразки з глибини до метра, та три наукові інструменти. Детектор нейтронів NSS допоможе виявити місця ймовірного залягання льоду, спектрометри MSolo та NIRVSS — визначити хімічний склад реголіту. VIPER також стане першим місяцеходом, на який встановлять фари для роботи в умовах поганого освітлення.

Візуалізація території у районі кратера Нобіле. Джерело: NASA

Тривалість роботи мобільної лабораторії має становити не менше 100 днів. Проєктувальники місії сподіваються, що за цей час VIPER проїде щонайменше 20 км місячною поверхнею.

Посадкова платформа Griffin

За доставлення VIPER на Місяць відповідає компанія Astrobotic. У 2020 році вона отримала від NASA контракт на суму 199,5 мільйонів доларів. Він фінансується у межах програми CLPS (Commercial Lunar Payload Services), головною метою якої є залучення комерційних фірм до освоєння Місяця.

Концепт посадкової платформи Griffin. Джерело: Astrobotic

VIPER буде висаджений на місячну поверхню за допомогою розробленої Astrobotic посадкової платформи Griffin. Своєю чергою вона буде запущена в космос ракетою Falcon Heavy. Astrobotic вже уклала пусковий контракт із компанією SpaceX.

Варто зазначити, що на рахунку Astrobotic ще немає посадок на Місяць. Її перша місячна місія поки що запланована на кінець 2022 року, але не виключено, що дата її запуску буде знову перенесена. Можливо, ця обставина відіграла свою роль у рішенні NASA відкласти реалізацію місії VIPER, щоб дати Astrobotic додатковий час на тестування та доопрацювання спускальної платформи.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine