Місія Artemis I протистоїть тропічному шторму

Запуск місії Artemis I знову відкладений. Цього разу через тропічний шторм Іан. Фахівці вивчають ситуацію, сподіваючись, що ракету не доведеться доправляти назад до збирального цеху і можливість її пуску 2 жовтня збережеться.

Місія Artemis I
Ракета SLS на старті. Джерело: NASA/Ben Smegelsky

Негода заважає запуску Artemis I

Минулого тижня фахівці NASA провели успішний тест системи заправлення ракети SLS і готувалися запустити місячну місію Artemis I вже цього вівторка, 27 вересня. Однак, як і побоювалися метеорологи, погода погіршилася.

На Флориду з Карибського моря рухається тропічний шторм Іан. І вже 24 вересня стало зрозуміло, що пуск 27 вересня, рівно як і у більшість днів цього тижня, неможливий. Фахівці постійно підтверджують, що безпека людей та ракети є їхньою найголовнішою метою.

Але станом на 24 вересня було ухвалене рішення поки що залишити ракету на стартовому комплексі 39B і не доправляти її до збирального цеху. У NASA заявляють, що керуватимуться протоколами безпеки своєї організації, але спробують відстрочити рішення про вивезення SLS у безпечне місце, щоб зберегти можливість її пуску 2 жовтня.

Очікувалося, що керівники програми зберуться увечері 25 вересня, щоб ухвалити остаточне рішення. Однак досі нічого не вирішили. Відомо, що шторм Іан трохи уповільнився та відхилився на захід від узбережжя Флориди. Метеорологи спостерігають за ним, і ввечері 26 вересня керівники місії Artemis I мають знову зібратися та розглянути питання: залишати ракету на стартовому майданчику чи ні.

Чому ухвалити рішення так важко?

Варто зазначити, що швидкість вітру всередині шторму Іан зараз сягає 137 км/год. А ракета SLS має висоту 98 м і коштує мільйони доларів. Тож ризикувати нею надмірно ніхто не буде. А процес завезення її до збирального цеху займає ледь не цілий день. Тому в останню мить прибрати її зі стартового комплексу не вийде. Це має робитися планово.

З іншого боку, до місії Artemis I зараз прикута увага всього світу. Її успішне завершення визначатиме строки другої та третьої місій, під час яких люди мають повернутися на Місяць після перерви у кілька десятиліть. І плани Китаю дістатися туди першими ніяк не сприяють спокою NASA.

Разом із тим пуск SLS можливий тільки під час стартового вікна, яке відкрите лише трохи більше, ніж тиждень. А встановлення ракети на стартовому майданчику теж потребує часу. Тож затримка у кілька днів легко перетворюється у відкладання пуску на місяць.

За матеріалами Spacenews.com, Blogs.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада