Місія Artemis I: коли Orion досягне Місяця та повернеться додому?

Місія NASA Artemis I до Місяця нарешті розпочалася. Старт відбувся 16 листопада о 08:47 за київським часом з майданчика 39B у Космічному центрі NASA імені Кеннеді. Цим епічним пуском відзначився дебют нової величезної ракети NASA Space Launch System (SLS). Тепер ми слідкуватимемо за 25-денною подорожжю космічного корабля Orion, яка відбудеться без екіпажу. Ми підготували короткий опис того, що варто очікувати впродовж наступних 3,5 тижнів.

Політ до Місяця

Космічний корабель Orion
Космічний корабель Orion. Ілюстрація: ESA

Orion проведе перші шість днів у польоті до Місяця. Наступного понеділка, 21 листопада, він виконає перше та найближче зближення з нашим супутником. У цей момент корабель пролітатиме всього за 100 км від поверхні. Завдяки цьому гравітаційному маневру Orion отримає прискорення, щоб через 10 днів почати виходити на віддалену ретроградну орбіту за апоцентром (апоселенієм) в 61 000 км. На 13-й день (28 листопада) Orion поб’є рекорд, встановлений Apollo 13, щодо найбільшої відстані від Землі для апарата з екіпажем, досягнувши 483 000 км від Землі.

Передбачувана орбіта та основні маневри корабля Orion у межах місії Artemis I. Джерело: NASA

Радіаційний експеримент

Перебуваючи у найвіддаленішій точці, набір пасивних і активних датчиків на борту Orion вимірюватиме радіацію та інші умови польоту, щоб краще зрозуміти обставини, в яких астронавти перебуватимуть під час місії з екіпажем. Збір даних покладений на трьох манекенів усередині космічного корабля, яких назвали Кампос, Хельга та Зохар. Кожен містить понад 6000 пасивних і 34 активних дозиметрів, які допоможуть вивчити ефективність спеціального радіаційного жилета під назвою AstroRad.

Alexa
Апарат Orion із голосовим помічником Alexa на борту. Фото: Lockheed Martin

Хельга і Зохар були побудовані з матеріалів, які імітують людські кістки та м’язову тканину. Їхня конструкція включає компоненти, специфічні для жіночої анатомії, щоб імітувати яєчники та тканину грудей, які більш сприйнятливі до радіації. Дует є частиною експерименту Matroshka AstroRad Radiation Experiment (MARE), у якому лише Зохар має жилет AstroRad, а Хельга є контрольним манекеном без захисту. Коли вони повернуться на Землю, дослідники порівняють рівень радіаційного опромінення між ними.

Повернення додому

1 грудня, на 16-й день місії, службовий модуль Orion розпочне виконання другого найнижчого проходження космічного корабля повз наш супутник. Потім сервісний модуль спалить останні залишки палива, щоб направити Orion на Землю. Після сходу з орбіти Місяця відбудеться шестиденний круїз назад.

11 грудня Orion має повернутися додому. Космічний корабель увійде в атмосферу планети на швидкості 40 тис. км/год. Гальмування в атмосфері випробує тепловий щит, який здатний витримувати температури до 2750 градусів за Цельсієм. Потім Orion приземлиться під парашутами у Тихому океані, завершуючи місію Artemis I.

Якщо з Artemis I все піде за планом, в 2024 році відбудеться наступна місія — Artemis II, у якій візьмуть участь три астронавти для обльоту Місяця, а Artemis III висадить екіпаж біля південного полюса супутника приблизно в 2025—2026 роках.

Раніше ми повідомляли про те, що NASA додатково замовила три капсули Orion для місій Artemis.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада