Машинне навчання показало, звідки був вибитий відомий марсіанський метеорит

Вчені застосували машинне навчання до аналізу геології метеоритних кратерів на поверхні Марса. Завдяки цьому вони встановили місце, звідки був колись вибитий відомий метеорит «Чорна красуня».

Геологічна карта Марсу
Карта кратерів Марса, створена нейромережею. Джерело: Lagain et al. 2022, Nature Communications

Звідки до нас прилетіла «Чорна красуня»

Вчені з Центру космічних наук та технологій Кертін застосували міждисциплінарний підхід до визначення геологічної історії Марса. Вони створили алгоритм машинного навчання, який зміг проаналізувати всі кратери червоної планети. Завдяки цьому встановили, звідки багато мільйонів років тому був вибитий знаменитий метеорит «Чорна красуня».

Камінь, який має назву NWA 7034, знайшли у Марокко 2011 року. Завдяки своєму металевому кольору та яскравому відблиску рельєфних граней він отримав назву «Чорна красуня». Метеорит вважається унікальним, адже він є єдиним зразком марсіанських брекчій, який потрапив до рук вчених.

Брекчії — це гірські породи, що утворилися з гострих уламків різнорідних матеріалів. Ця суміш зазвичай цементується в єдине ціле водою та якимись вулканічними породами. На Землі брекчії є широко розповсюдженими. А завдяки дослідженням марсоходів ми знаємо, що і на Марсі їх чимало. Але вчені поки що мають тільки «Чорну красуню».

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 (178) 2020

До товару

Машинне навчання та марсіанська геологія

Однією з найцікавіших особливостей NWA 7034 є його вік. «Чорній красуні» 4,48 млрд років. Це порівнювано з віком марсіанської кори. І цей же факт дозволяє встановити, звідки ж конкретно на Марсі походить цей камінь.

Машинне навчання — один із різновидів нейромереж, який базується на статистичному аналізі великої кількості інформації, під час якого машина вчиться сортувати образи відповідно до певних ознак. Його вже застосовували для пошуку позаземних сигналів та розпізнавання астрономічних об’єктів. Завдяки дослідженням Марса, виконаним наземними та орбітальними місіями, у вчених є чимало прикладів того, якими мають бути на вигляд різні геологічні породи того чи іншого віку.

Як нейромережа шукала, звідки походить «Чорна красуня»
Звідки походить «Чорна красуня»

Пройшовши навчання на цих зразках, нейромережа змогла класифікувати породи Марса та скласти його геологічну карту. А далі знайти на ній невеличкий кратер, який найкраще підходив на роль того, що породив «Чорну красуню». Задача ця була не дуже простою, але, застосувавши один із найпотужніших у Південній півкулі Землі суперкомп’ютерів, дослідники розв’язали її.

Оскільки досі кратер не мав своєї назви, вчені охрестили його Каррата, на честь невеличкого австралійського містечка, біля якого були знайдені найдавніші на Землі гірські породи. Цілком можливо, що невдовзі ми дізнаємося ймовірні місця походження інших марсіанських метеоритів.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів