Що можна побачити в Маріуполі на супутникових знімках Google Maps

Протягом останнього тижня компанія Google оновила онлайн-карти Маріуполя, використавши для цього знімки, зроблені під час боїв за нього та в період російської окупації. На них видно численні руйнування, порожні пляжі та героїчний металургійний комбінат «Азовсталь».

Площа Свободи у Маріуполі
Площа Свободи у Маріуполі

Зруйнований Маріуполь

Минулого тижня корпорація Google оновила свої карти міста Маріуполь, наразі окупованого російською федерацією. Спочатку це відбулось у версії Pro, а 26 квітня зображення стали доступні й у звичайній онлайн-версії.

При цьому використовувалися знімки, зроблені супутниками під час боїв за місто навесні 2022-го, протягом усього минулого року та зовсім нещодавно. Тому на них можна побачити як повністю зруйновані квартали, так і сліди колишнього мирного життя, коли над містом ще майорів синьо-жовтий прапор.

Прикладом може бути Площа Свободи, що майже не постраждала під час боїв. Її реконструювали лише за кілька років до вторгнення, і за максимального збільшення добре видно назву міста, викладену українською й англійською мовами. Окупанти перейменували площу на честь Леніна.

Руйнування у Маріуполі
Руйнування у Маріуполі

Не можна сказати, що Маріуполь на карті — суцільна зона руйнувань. Але ділянки, де від будинків залишилися тільки стіни, можна знайти без проблем. На них добре видно, що це саме цивільні будинки, які окупанти знищили й не поспішають відновлювати.

Деякі будинки виглядають майже цілими
Деякі будинки майже не зруйновані

Деякі багатоповерхівки ззовні здаються практично цілими. Однак якщо максимально збільшити зображення, то помітно, що насправді їх оточують численні уламки та покинуті автомобілі.

Міський Будда не працює
«Міський Будда» не працює

Мітки на карті активні, й деякі з них були б кумедними, якби не обставини. Важко сказати, який саме заклад позначений як «Міський Будда», але він не працює. І на Google Maps добре видно причину: територія навколо нього сильно зруйнована та вигоріла дотла.

Драмтеатр у Маріуполі
Драмтеатр у Маріуполі

Драматичний театр у Маріуполі на знімках такий самий, яким його запам’ятав світ. Добре видно напис «ДЕТИ», що не завадив росіянам скинути на нього бомбу, наслідки влучання якої теж добре помітні. Зараз окупанти обнесли руїни екраном і швидко намагаються приховати сліди своїх злочинів.

Не менш красномовний вигляд має сквер поруч із театром. Відносно нещодавно він пережив реконструкцію і в ньому влаштували фонтан. На фото у Google Maps він всіяний якимись уламками і схожий на звалище.

Зруйнований «Епіцентр  та будинки поруч із ним
Зруйнований «Епіцентр» і будинки поруч із ним

Ближче до західної околиці міста, біля житлового масиву, розташовувався велетенський супермаркет «Епіцентр». На знімках добре видно, що він згорів, а його дах обвалився. Багатоповерхові будинки поруч із ним відчутно пошкоджені.

Маріуполь — це море

Не варто забувати, що Маріуполь — це найбільше українське місто на узбережжі Азовського моря. І до широкомасштабного вторгнення воно славилося як курорт, центр яхтингу та морський порт. Однак супутникові фото показують, що зараз у цьому плані йому нема чим похвалитися.

Пляж Піщаний
Пляж «Піщаний»

Наприклад, міські пляжі й інфраструктура навколо них не здаються понівеченими війною. Однак людей на них або надзвичайно мало, або не видно зовсім. Звичайно, можна сказати, що знімки зроблені тоді, коли було ще холодно, але зелені дерева змушують у цьому засумніватися.

Міський пляж Маріуполя
Міський пляж Маріуполя
Маріупольський порт
Маріупольський порт

Морський порт у місті Маріуполь на знімках Google Maps є місцем стоянки декількох великих суден, що знаходяться біля причалів. Але це явно не та кількість, на яку розрахований цей транспортний вузол, через який до вторгнення здійснювався експорт зерна та сталі.

Порожні причали для яхт
Порожні причали для яхт

А ось причали для яхт у Маріуполі на знімках майже геть порожні. Видно лише один човен. Важко сказати, що з ними сталося. Можливо, їх забрали окупанти, а можливо, вони просто згоріли внаслідок бойових дій.

Люди у Маріуполі

У Google Maps можна як слід розгледіти й найвідоміший об’єкт у Маріуполі — металургійний комбінат «Азовсталь». Саме на ньому тримали оборону останні українські захисники. Велетенські діри у дахах цехів дають змогу оцінити, у яких пекельних умовах їм довелося перебувати.

Цеха «Азовсталі»
Цехи «Азовсталі»

Не менш красномовними є й зображення будинків перед головним входом до комплексу комбінату. Тут розташовувалося чимало мирних адміністративних будівель: митниця, суд, поліклініка, соціальні служби. Усі вони на знімках Google Maps сильно зруйновані.

Зруйновані будівлі поруч із «Азовсталлю»
Зруйновані будівлі поруч з «Азовсталлю»

Розглядаючи супутникові знімки Маріуполя, можна звернути увагу на те, що на його вулицях практично відсутні люди та машини. Але є одне місце, де людей настільки багато, що їх важко не помітити навіть з орбіти.

Це — автостоянка перед ще одним великим міським супермаркетом METRO. Саме тут відбувалася роздача гуманітарної допомоги мешканцям. Напевно, ось ці довжелезні черги за продуктами є найкращим свідченням того, як живеться людям в окупації.

Черга за гуманітарною допомогою
Черга за гуманітарною допомогою

Загалом Маріуполь на Google Maps справляє вкрай гнітюче враження. Однак чимало позначок нагадують, що це місто — все ще Україна. І найкращою ілюстрацією цього може бути те, як позначена невеличка комісійна крамничка на вулиці Митрополитській.

Героям слава!
Героям слава!

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії