Майбутнє ExoMars залежить від NASA

На нещодавній зустрічі Міністерської ради країн був затверджений новий рекордний бюджет ESA. Серед іншого була досягнута згода про продовження фінансування проєкту ExoMars з його запуском у 2028 році. Проте остаточна доля марсохода залежатиме від NASA.

Рішення про продовження проєкту ExoMars

Місія ExoMars мала вирушити до Червоної планети у вересні 2022 року. Метою проєкту було доставлення на Марс російської посадкової платформи «Казачок» і європейського марсохода Rosalind Franklin. Останній мав зайнятися пошуками біомаркерів — з’єднань, які могли б свідчити про можливість існування життя на Марсі у минулому чи навіть нині.

Ровер Rosalind Franklin (концепт). Джерело: ESA

Повномасштабне вторгнення росії в Україну поставило хрест на цих планах. На знак протесту ESA повністю розірвала співпрацю з країною-агресоркою. Що стосується ExoMars, то було ухвалене рішення продовжити проєкт без участі росії та замінити всі поставлені нею компоненти на європейські.

За оцінками ESA, на розв’язання цього завдання потрібно приблизно 700 млн євро. Поки що організація не назвала суму, яку виділили на ExoMars за результатами зустрічі Міністерської ради. Але, за словами гендиректора ESA Йозефа Ашбахера, її вистачить, щоб уникнути перетворення марсохода на музейний експонат.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 2021 (187)

До товару

Допомога NASA

Водночас ESA знадобиться деяка допомога в запуску ExoMars, яку може надати тільки NASA. Європейське агентство може замінити більшу частину російських компонентів, але є кілька винятків. Наприклад, ESA необхідна підтримка фахівців NASA у створенні посадкових двигунівна кшталт тих, що застосовувалися для висадки марсоходів Curiosity та Perseverance. Іншим напрямом співробітництва є радіоізотопні нагрівачі.

Схема посадки ExoMars. Джерело: ESA

Ровер Rosalind Franklin повинен отримувати енергію від сонячних батарей. Однак усередині нього також буде встановлено кілька радіоізотопних нагрівачів — невеликих елементів розміром із батарейку. Вони необхідні для того, щоб електроніка ровера не замерзла під час холодних марсіанських ночей.

У радіоізотопних нагрівачах використовується плутоній-238, якого немає в Європи, але є у США. Тому підтримка з боку NASA у цьому напрямі є критично важливою для проєкту. Згідно з американським законодавством, радіоізотопні елементи заборонено експортувати, тому марсохід доведеться запускати з американської території американською ракетою. З фінансової точки зору, це стане найбільшою частиною вкладу NASA в ExoMars. Натомість американські вчені отримають можливість брати участь у проєкті та доступ до його даних.

ESA та NASA все ще ведуть перемовини з приводу ExoMars. Але, судячи із заяв посадових осіб, сторони узгодили позиції та близькі до підписання формальної угоди. Якщо її буде досягнуто, ExoMars вирушить у космос у 2028 році.

За матеріалами https://spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів