Космічний телескоп Hubble продовжує дивувати світлинами далекого космосу. Днями Європейське космічне агентство (ESA) опублікувало кілька нових фотографій галактик, що стали справжнім раєм для очей.

Першою з них є галактика NGC 941 діаметром біля 55 тисяч світлових років, розташована на відстані близько 55 млн світлових років від Чумацького Шляху. Відкрив її Вільям Гершель у 1785 році. Звісно, астрономи у свої телескопи довгий час бачили слабку туманну пляму, але Hubble показує нам неймовірні деталі цієї системи.
На свіжих світлинах можна помітити дещо, крім самої NGC 941 — наднову SN 2005ad. Цей зоряний вибух є дещо особливим завдяки тому, що його помітив не професійний астроном, а видатний любитель Коїчі Ітагакі. SN 2005ad відноситься до II типу і є причиною того, що Hubble знову перевів свій погляд на далеку галактику.
NASA зазначає, що астрономи-аматори часом можуть виявляти такі події раніше, ніж професіонали, озброєні найсучаснішим обладнанням. Річ у тім, що спалахи наднових відбуваються дуже швидко, тож для їх відкриття потрібні не лише відмінне обладнання й навички, але й удача. Враховуючи, що на рахунку Ітагакі вже близько 200 знайдених наднових, зрозуміло, що на додачу до його досвіду йому ще й дуже щастить.

Ще одне нове зображення містить галактику NGC 1385. Вона розташована на відстані близько 30 млн світлових років і є частим об’єктом спостережень Hubble. 2021 року її світлина навіть отримала титул «Знімок тижня». Звісно, без магії фільтрів тут не обійшлося. Вони допомагають «підфарбувати» космічні світлини, які в необробленому вигляді виглядають градаціями сірого. Також фільтри допомагають побачити різні деталі, оскільки різні космологічні події легше вивчати в різних діапазонах електромагнітних хвиль. У випадку NGC 1385 заміна фільтра призвела до того, що галактика взагалі стала виглядати по-іншому.

Як завжди, чарівні світлини телескопа Hubble мають ще й наукову мету. В цьому випадку NGC 1385 була сфотографована в межах місії Physics at High Angular resolution in Nearby GalaxieS (PHANGS), метою якої є створення першого набору астрономічних даних, що відображає зв’язки між молодими зорями та холодним молекулярним газом у різноманітних галактичних середовищах.
Раніше ми повідомляли про те, як Hubble зазнімкував спіральну галактику NGC 2814.
За матеріалами petapixel.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine