Науковці провели лабораторний експеримент з імітації марсіанських умов. Лишайники змогли витримати розріджену атмосферу з вуглекислого газу та низьку температуру протягом кількох годин. Усе це вказує на можливість їхнього використання під час ранніх етапів тераформування.

Лишайники
Науковці провели експеримент і переконалися на практиці, що земні лишайники можуть вижити в суворих умовах Марса з його холодом та нестачею води й атмосферного кисню. Стаття про це нещодавно з’явилася в журналі IMA Fungus.
Лишайники — це не окремий організм, а ціла симбіотична система, що складається з водоростей та грибів, які діють разом. Перші продукують енергію під час світлої частини доби. Другі — запасають її у вигляді органічних сполук.
Насправді зв’язок між двома компонентами лишайника ще складніший. Завдяки цьому ця група біологічних об’єктів є однією з найвитриваліших на Землі. Лишайники можна зустріти навіть там, де не виживають жодні рослини.
Випробування лишайників
Але попри відому всім витривалість лишайників, їхня життєздатність у зовсім вже екстремальних марсіанських умовах досі залишалася предметом суперечок. Особливо щодо витривалості грибів, що входять до складу симбіотичної системи.
У новому дослідженні науковці випробували два види лишайників: Diploschistes muscorum та Cetraria aculeata. Їх на п’ять годин помістили у середовище, що за складом, тиском, температурою і рентгенівським випромінюванням нагадувало Марс.
І лишайники змогли витримати це випробування. Цей результат має велике значення для майбутньої колонізації планети. Адже за створенням перших баз має настати стадія тераформування, й на цьому шляху на планеті доведеться висаджувати рослини для того, аби наситити її атмосферу киснем.
І на першому етапі це мають бути зовсім не вишні й навіть не кульбабки. Доведеться шукати щось, що здатне фотосинтезувати навіть в умовах, які для решти живих істот не підходять. І лишайники в цьому плані здаються дуже перспективними.
За матеріалами phys.org