«Луна-25» нікуди не полетить

Запуск російської місії «Луна-25» відбудеться не раніше 2023 року. Це визнав генеральний директор «Роскосмоса» Юрій Борисов.

«Луна-25» в акустичній камері. Джерело: РКК «Энергия»

Розробка концепції російської місячної місії розпочалася ще у нульових. Спочатку це був вельми амбітний проєкт, який передбачав створення мережі сейсмостанцій на Місяці. Однак, через відсутність необхідного фінансування та деградації російської космічної індустрії, він зазнав безліч метаморфоз, та суттєво втратив у масштабі. У 2013 році проєкт був реанімований під назвою «Луна-25». Було оголошено, що автоматичний розвідник вирушить у космос 2016 року.

Але «Луна-25» не була запущена ні у 2016, ні у 2018, ні у 2020 році. Постійне перенесення призвели до того, що з проєкту поступово вийшли всі іноземні партнери — спочатку Індія, яка планувала надати свою ракету для місії, а потім Швеція. Побудований шведськими вченими прилад LINA-XSAN був знятий з «Луна-25» та встановлений на китайський апарат «Чан’є-4». А після початку широкомасштабного російського вторгнення в Україну, від будь-якої співпраці з росією відмовилася й ESA. Після цього з «Луна-25» була знята, побудована європейськими інженерами, навігаційна камера Pilot-D.

Після виходу ESA із проєкту, «Роскосмос» заявив, що запуск місії все одно відбудеться у 2022 році. Проте, що більше минало часу, то очевидніше ставало, що «Луна-25» нікуди не полетить. Отже, це визнав генеральний директор «Роскосмос» Юрій Борисов. Він мотивував чергове перенесення неготовністю приладу ДИСД-ЛР, який відповідає за м’яку посадку.

При цьому Борисов заявив, що «Луна-25» буде готова до запуску у 2023 році. Однак, з урахуванням санкцій, розриву відносин з іноземними партнерами та вельми плачевний стан справ у російській космонавтиці, на цей час видається дуже сумнівним, що «Роскосмос», у принципі, зможе відправити хоч щось на Місяць.

За матеріалами https://nplus1.ru

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада