Лазер NASA зазирнув під ковдру тропічного лісу

Супутник GEDI (NASA) з 2018 року вивчає тропічні джунглі, «обстрілюючи» їх лазерними променями. Завдяки цьому він збирає просторову інформацію про лісовий покрив. Учені, які з ним працюють, нещодавно виявили, що рослинність у цих місцях трохи не така, як про неї звикли думати.

Тропічний ліс очіма GEDI
Тропічний ліс очима GEDI. Джерело: NASA

Апарат GEDI досліджує тропічний ліс

Вчені продовжують використовувати космічні апарати для того, щоб вивчати біосферу Землі та процеси, які в ній відбуваються. Раніше вони вже дослідили те, як змінилися за кілька останніх десятиліть плавні та річки. А для відстежування бобрових гребель у Північній Америці фахівці навіть застосували штучний інтелект.

Тепер настала черга тропічних лісів. Точніше, апарат GEDI досліджує їх із 2018 року. Він оснащений лазером, яким постійно «обстрілює» зарості, що містяться під ним. Випромінювання частково проходить крізь листя, але все ж відбивається назад і уловлюється приймачем на супутнику, сповіщаючи його про те, що ж розташоване під лісовим покривом.

А міститься там, відповідно до панівних уявлень, чимало. За словами ранніх дослідників, порожнього місця там на висоту кількох десятків метрів немає, і тваринний світ формує кілька ярусів: верхній товстий, нижній товстий і тонкий проміжний між ними.

Щоправда, встановлено це було тільки для окремих, добре вивчених ділянок лісу. Глобальне дослідження могли б здійснити супутники, але ті з них, що працюють в оптичному діапазоні, не бачать крізь крони дерев. І саме в цей момент у пригоді став GEDI.

Завдяки застосуванню цього супутника вдалося дослідити величезні ділянки тропічного лісу, які охоплюють 80% його території в Амазонії та 70% — у Центральній Африці.

Результати дослідження

Опубліковані нещодавно результати досліджень виявилися дещо несподіваними. GEDI показав, що лісовий покрив значно менше розмежований на яруси, ніж вважалося досі. А максимум густини лісу припадає на висоту 15 м, у той час як вище рослини зустрічаються рідше.

Це відкриття суттєво суперечить більш раннім уявленням про те, як влаштовані тропічні ліси. Адже вчені вважали, що основна маса листя в них зосереджена у верхівках, де формуються суцільні корони, що утворюють товстий шар. Тепер завдяки супутнику GEDI ці уявлення доведеться переглянути.

Ще одним цікавим висновком, який зробили вчені, є те, що коли умови помітно відрізняються від оптимальних, тропічний ліс разюче змінюється. Зазвичай це пов’язано з температурою чи хімічним складом ґрунтів. У цих випадках замість височезних дерев із густим листям спостерігаються зарості, повністю позбавлені будь-якого поділу на яруси.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine