Кисень може не бути ознакою життя на планеті

Традиційно кисень вважається одним із найкращих біомаркерів. Це пов’язано з тим, що на Землі більшість його утворюється внаслідок діяльності живих організмів. Однак нещодавно дослідники знайшли альтернативний шлях його синтезу з діоксиду сірки.

Планета із кисневою атмосферою
Планета з кисневою атмосферою. Джерело: www.newscientist.com

Кисень може не бути біомаркером

Молекули, присутність яких свідчить на користь існування життя на певному небесному тілі, називають біомаркерами. Одним із них є кисень. Він став одним із найважливіших газів земної атмосфери під час Великої кисневої події більш як 2 млрд років тому, і відтоді більшість його продукується живими організмами у процесі фотосинтезу.

Однак нещодавно дослідники з Гетеборзького університету у Швеції опублікували в Science Advances дослідження, де довели, що атомарний кисень в атмосфері може утворюватися без участі живих істот.

Новий шлях його синтезу пов’язаний із вулканами, які викидають в атмосферу діоксид сірки. Випромінення зорі може іонізувати цю молекулу, і вона починає вільно змінювати свою конфігурацію. При цьому атоми кисню в її складі можуть пересуватися відносно вільно, формуючи дивні конфігурації.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

В якийсь момент під дією все того ж випромінювання молекула може розірватися таким чином, що два з’єднані разом атоми кисню відриваються від сірки. Далі вони набувають ззовні електрон і перетворюються на стабільну молекулу.

Так з оксиду сірки утворюється кисень
Абіотичний шлях синтезу кисню. Джерело: www.sciencealert.com

Що це означає на практиці

На практиці усе вищезазначене означає, що наявність на небесному тілі атомарного кисню зовсім не є ознакою наявності життя. Вулкани дуже поширені у Всесвіті. Зокрема, той кисень, який автоматичні апарати знайшли поблизу від супутників Юпітера Іо та Європи, скоріш за все, є результатом вулканічної діяльності на них.

Та й на Землі значна кількість цього газу могла утворитися саме цим шляхом. Принаймні, та частка атомарного кисню, яка була на нашій планеті до Великої кисневої події, утворилася саме з діоксиду сірки.

Але ця новина не є такою вже сенсаційною. Вчені знають кілька шляхів абіотичного синтезу кисню. У 2014 році дослідники вказали, що цей газ може утворюватися з вуглекислого під дією ультрафіолетового випромінювання. А 2015-го стало відомо, що те саме може відбуватися зі звичайною водою за наявності оксиду титану як каталізатора.

За матеріалами www.sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів