Крізь Чумацький Шлях мчить гігантська космічна змія

Споглядаючи нічне небо, люди довго вважали, що зорі нерухомі та статичні. Але це лише наше сприйняття в межах короткого часового проміжку, адже все у Всесвіті перебуває у постійному хаотичному русі. Не всі ці динамічні процеси можна легко помітити. Лише кілька років тому вчені виявили величезну хвилеподібну структуру завдовжки близько 9 тисяч світлових років, що обертається вздовж спірального рукава Чумацького Шляху тп віддалена лише на 500 світлових років від нашої Сонячної системи.

Діаграма, що ілюструє Хвилю Редкліффа
Діаграма, що ілюструє Хвилю Редкліффа. Біла лінія відображає її поточне положення, сині «краплі» представляють зоряні скупчення. Зелені та фіолетові лінії вказують на майбутні позиції. Жовта цятка — Сонце

Ця структура отримала назву «Хвиля Редкліфф»а. Її відкриття визнано видатним. Але багато її властивостей залишаються невідомими. Утім, група вчених під керівництвом астрофізика Ральфа Конецкі з Гарвардського університету встановила, що, подібно до багатьох об’єктів у Чумацькому Шляху, вона перебуває в активному русі. Це не просто орбітальний рух навколо галактичного центру. За словами Конецкі, використовуючи динаміку молодих зір, народжених у газових хмарах уздовж Хвилі Редкліффа, можна відстежити рух їхнього «рідного» газу й показати, що сама хвиля насправді коливається.

Останні роки принесли значний прогрес у розумінні тривимірної структури Чумацького Шляху завдяки космічному апарату Gaia. Цей апарат ретельно картографує Галактику, використовуючи паралакс для точного вимірювання положення зір у просторі, а також їхнього власного руху. Тепер у нас з’явилася найточніша карта нашої зоряної системи, що містить положення зір, напрямок їхнього руху та швидкість. Вчені використали ці дані для відкриття Хвилі Редкліффа у 2018 році та опублікували її 3D-карту 2020 року.

Анімація, що демонструє рух Хвилі Редкліффа
Анімація, що демонструє рух Хвилі Редкліффа. Жовта цятка символізує Сонце. Авторство: WorldWide Telescope

Спочатку астрономи не мали достатньо даних для детального вивчення цієї структури, але додаткові дані Gaia надали ключову інформацію. Дослідники визначили положення та рухи молодих зір у зореутворювальному матеріалі Хвилі Редкліффа. Завдяки цьому вони встановили, що структура дійсно має хвилеподібну форму, схожу на величезну космічну змію, що рухається Чумацьким Шляхом. Розрахунки команди вказують на вплив гравітації від звичайної галактичної матерії на цей рух.

Однак лишається багато запитань. Чому виникла ця хвиля? Яким чином вона рухається? Чи характерна ця структура для всього Чумацького Шляху, чи тільки для його окремих областей? Теорії включають у себе вибухи наднових і гравітаційну взаємодію з супутниковими галактиками та зіткнення з великими галактиками. Майбутні дослідження глибше розкриють природу цих хвилеподібних структур і їхніх взаємодій.

Раніше ми повідомляли про те, що зорі на околиці Чумацького Шляху рухаються занадто повільно.

За матеріалами sciencealert.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» із прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип
Сонячні промені можуть змінювати напрямок магнітного поля
Підлітків запрошують на онлайн-екскурсію дніпровським планетарієм
Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються