Команда британських дослідників оголосила про виявлення кратера, розташованого на дні Атлантичного океану за 400 км від західної Африки. Попередній аналіз говорить про те, що він утворився 66 млн років тому, коли на Землі відбулося масове вимирання, що призвело до загибелі динозаврів.
Кратер на дні Атлантичного океану
Відкриття було зроблене під час дослідження, метою якого було вивчення тектонічних процесів, які призвели до відокремлення Південної Америки від африканського континенту. У процесі вивчення сейсмічних даних вчені звернули увагу на дивну западину на дні Атлантичного океану за 400 км від Гвінеї.
Більш детальне вивчення даних показало, що вона являє собою приблизно круглу формацію, діаметром 8,5 км та глибиною (від краю до дна) 40 метрів. Западина прихована 900 метрами води та 400 метрами осадових відкладень.
За словами дослідників, щоб зробити остаточний висновок, їм необхідно видобути проби порід з воронки. Але вся наявна інформація говорить про те, що знайдена структура є ударним кратером. На це вказує її форма, ознаки розлому та деформації гірських порід, сліди викинутого назовні матеріалу та височина всередині воронки, яка схожа на центральний пік.
За розрахунками вчених, небесне тіло, що привело до утворення кратера, мало діаметр близько 400 метрів. Його удар призвів до виділення енергії, еквівалентної вибуху п’яти гігатонн тротилу. Результати моделювання свідчать, що зіткнення призвело до утворення вогняної кулі, діаметром понад 5 км та цунамі, початковою висотою до 500 метрів.
Другий убивця динозаврів?
Але найцікавішим аспектом знахідки є вік кратера. Він становить приблизно 66 млн років (з похибкою плюс-мінус 800 тисяч років), що дуже близько за часом до масового вимирання, яке призвело до загибелі динозаврів. Вважається, що воно було спричинене падінням 10-кілометрового астероїда на півострів Юкатан.
Таке близьке тимчасове сусідство породжує закономірне питання, чи були ці події якось пов’язані. Можливо, астероїд, який вбив динозаврів, розпався незадовго до входу в атмосферу. Тоді два удари розділило кілька днів або навіть годин. Також, можливо, що обидва астероїди належали до того ж самого сімейства, що виникло шляхом руйнування астероїда у Головному поясі. У такому разі вони могли впасти на Землю з різницею у сотні тисяч років. Зрештою, не можна виключати можливість звичайного збігу.
У будь-якому разі, попри серйозні місцеві руйнування, небесне тіло, що призвело до утворення новознайденого кратера, не змогло б викликати масового вимирання. Разом з тим, якщо воно дійсно має відношення до астероїда, який впав на Юкатан, наслідки другого удару могли ще більше посилити ситуацію для земної флори й фауни та остаточно добити динозаврів.
За матеріалами https://www.science.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine