Космічний цвинтар: NASA закликали припинити осквернення Місяця

Дві організації, Celestis і Elysium Space, зараз готують космічні меморіальні місії за допомогою апарата Peregrine. На борту посадкового модуля перебуватиме ДНК відомого письменника-фантаста Артура Кларка, а також прах творця «Зоряного шляху» Джина Родденберрі. Також на борту буде волосся зі зразками ДНК, які, за припущенням, належать Джорджу Вашингтону, Дуайту Ейзенхауеру та Джону Кеннеді.

Місяць
Місяць. Фото: Unsplash

Вартість поховання на Місяці стартує від 12,5 тис. доларів для Celestis, тоді як місячне поховання від Elysium Space обійдеться в 11,9 тис. Elysium — новачок у сфері космічних меморіальних послуг. Зі свого боку, Celestis провела вже 13 подібних місій, доставляючи людські останки на суборбітальні висоти. Однак цього разу компанія сподівається розширити межі своїх послуг. Обидві компанії беруть на борт лише символічну кількість праху на випадок, якщо щось піде не так. Подібне вже трапилося з Celestis у травні 2023 року, коли невелика суборбітальна ракета вибухнула через кілька секунд після старту під час місії Aurora Flight.

Послуги Celestis та Elysium

Peregrine відправить у космос ракета Vulcan Centaur від United Launch Alliance. Компанія сподівається стати першою, яка висадить на поверхню Місяця власний приватний космічний апарат у межах ініціативи, що фінансується NASA. Програма NASA, Commercial Lunar Payload Services (CLPS), яка є частиною програми Artemis, призначена для допомоги приватним компаніям у доправленні вантажів на Місяць.

ASTROBOTIC
Місячний посадковий модуль Peregrine на ракеті Vulcan Centaur ULA. Фото: ASTROBOTIC

Послуги Celestis і Elysium спрямовані на вшанування пам’яті своїх близьких меморіальними космічними польотами. У планах Celestis відправити космічний апарат Enterprise з меморіальним вантажем на відстань до 300 млн км у глибокому космосі далеко за орбіту Марса. Другий меморіальний вантаж, Tranquility, долетить до Місяця на посадковому модулі Peregrine. Elysium Space також доставить власний корисний вантаж на Місяць разом із Peregrine.

Осквернення Місяця чи вдалий бізнес-план?

Для багатьох це може бути одним зі способів вшанування пам’яті. Але принаймні одна група висловила своє обурення, адже вважають такий політ неповагою та образою інших народів. Президент нації навахо Буу Нігрен попросив відкласти запуск місії. Нігрен зазначив, що Місяць має велике значення для багатьох культур корінних народів і перетворення його на цвинтар людських останків, є рівнозначним оскверненню.

Ілюстрація місячної місії Peregrine-1
Peregrine на Місяці (концепт). Джерело: Astrobotic

Уряд США вже сформував міжвідомчу групу для розгляду заперечень нації навахо та прохання про відтермінування. Про це заявили представники NASA під час брифінгу. Celestis, зі свого боку, не вважає ці заперечення суттєвими.

Утім, подібні заяви змушують замислитися. Оскільки Місяць стає дедалі доступнішим для комерційних посадок, потрібен міжнародний контроль над тим, що потрапляє на його поверхню.

Раніше ми розповідали про найнезвичайніші космічні послуги.

За матеріалами gizmodo.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine