Космічні туристи AX-2 зіткнулися з ганебною неприємністю на МКС

Минулого тижня другий екіпаж приватних космічних туристів від Axiom Space на космічному кораблі SpaceX Crew Dragon прибув на Міжнародну космічну станцію для проведення восьмиденної відпустки, яка стане незабутньою в їхньому житті. Але перебування в умовах мікрогравітації для деяких космічних туристів виявилось не дуже приємним. NASA натякнула, що в екіпажу виникли труднощі з «гігієнічними практиками», простіше кажучи — використанням туалету на МКС.

Відвідування туалету у космосі може стати серйозною проблемою
Відвідування туалету в космосі може стати серйозною проблемою. Ілюстрація: Space.com

Нинішнє покоління космічних компостерів всмоктує рідкі та тверді відходи у спеціальні вакуумні трубки. Але астронавти, які їх використовують, кажуть, що сморід від них залишається нестерпним. Скоріш за все, саме ця особливість виявилась пікантною проблемою для екіпажу AX-2.

Екіпаж AX-2
Екіпаж AX-2. Фото: Axiom

Неприємні випадки з туалетами в космосі

Користування туалетом на Землі залежить від гравітації, але використання туалету в космосі завжди було проблемою як для науковців, так і для астронавтів. Наприклад, під час місії Apollo 10 1969 року екіпаж був змушений боротися з «літаючою неприємністю» надзвичайно далеко від Землі. Тоді на шляху до Місяця NASA у радіопереговорах почула, як командир Том Стаффорд негайно вимагав серветку, адже «у повітрі літають екскременти».

У приватних космічних компаніях проблема з туалетами також залишається актуальною. SpaceX, наприклад, у вересні 2021 року визнала, що місія Inspiration4 зіткнулася з проблемою утилізації відходів. Лише через місяць після цього SpaceX поділилась деталями інциденту: космічний туалет, що спирається на дві окремі вакуумні трубки, протікав і розбризкував сечу під підлогою космічного корабля. На щастя, екіпаж цього забруднення навіть не помітив.

Минула місія AX-1 також не уникла проблем із туалетом. Під час прийому перших космічних туристів на орбіті зламались туалети на МКС в американських модулях. Тому астронавти просили росіян дозволити їм скористатися їхніми зручностями, про що стало відомо виданню CNN.

Загалом космос залишається ворожим середовищем як у великих, так і в малих масштабах. Жодна підготовка на Землі не зможе повністю підготувати космічних мандрівників, незалежно від того, наскільки вони підготовлені до реальності життя на орбіті.

Раніше ми повідомляли про те, як Саманта Крістофоретті розповіла, чим пахне МКС.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine