Космічні подорожі вбивають червоні кров’яні тільця

Під час тривалого перебування у невагомості в організмі людини меншає червоних кров’яних тілець та клітин кісткової тканини. Вчені намагаються розкрити механізм цього явища, від якого астронавти страждають після повернення на Землю.

Астронавт на МКС
Астронавт на МКС. Джерело: phys.org

Червоні кров’яні тільця та кістковий мозок

Коли астронавти тривалий час перебувають на космічній станції, то в їхніх організмах кількість червоних кров’яних тілець та клітин кісткової тканини стає меншою, ніж на Землі. Це було відомо достатньо давно. Проте у нещодавно опублікованій статті вчені змогли навести нові дані.

Вони дослідили чотирнадцятьох астронавтів через місяць після космічної мандрівки. Виявилося, що їхній кістковий мозок містить значно менше жиру, ніж зазвичай. На думку дослідників, цей факт тісно пов’язаний із руйнуванням червоних кров’яних тілець.

Вчені порахували, що на орбіті організм руйнує їх на 54 відсотки швидше, ніж на Землі. Виникає особлива форма анемії, яку астронавти через відсутність сили тяжіння просто не помічають. Але коли вони повертаються на Землю, проблема дається взнаки, й організм намагається виправити ситуацію, активно виробляючи кров’яні тільця з жиру.

Як це відбувається

Нове дослідження було зосереджене на тому, щоб зрозуміти, як саме організм астронавтів реагує на нестачу еритроцитів. Для цього їхній кістковий мозок піддали магнітно-резонансним дослідженням і виявили, що одразу після приземлення рівень жиру в ньому на 4,2 відсотка нижчий за норму.

Відповідно до досліджень і рівень еритроцитів, і рівень жиру в кістковому мозку достатньо швидко відновлюється. Однак протягом усього часу, поки він знижений, їм важко займатися спортом і взагалі щось активно робити.

Цікаво також те, що чим молодша людина, тим ефективніше у неї працює механізм відновлення кров’яних тілець. Підвищену здатність до цього також демонструють жінки.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine