Вартові південного неба

Представлена світлина була зроблена всередині розташованої на вершині гори Серро-Параналь вежі оглядового телескопа видимого та інфрачервоного діапазону VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy). З неї відкривається дивовижний краєвид не лише на чудове південне небо, а й на сусідню гору, що є домом для комплексу Дуже великий телескоп (ESO VLT).

Краєвид із вежі телескопа VISTA. На далекому плані можна побачити комплекс VLT. Джерело: G. Hüdepohl (atacamaphoto.com)/ESO

VISTA був розроблений та побудований консорціумом із 18 університетів Великобританії. Це найбільший наземний телескоп, призначений для складання карт неба в інфрачервоних променях. Більшість його спостережного часу присвячена складанню шести загальнодоступних оглядів неба. Їхня мета — реєстрація таких об’єктів, як коричневі карлики, змінні зорі та давні квазари. VISTA займається дослідженням природи темної матерії та галактичних структур, а також складає тривимірну карту приблизно п’яти відсотків всього спостережуваного  Всесвіту.

Але чому спостереження проводяться в інфрачервоних променях? Річ у тім, що знімання у цій частині електромагнітного спектра дозволяє VISTA не лише спостерігати «холодний Всесвіт» (холодні об’єкти часто сяють яскравіше саме на цих довжинах хвиль), а й «бачити» деякі з найдальших небесних тіл. Вони такі далекі, що через розширення Всесвіту їхнє оптичне випромінювання змістилося у бік довших інфрачервоних хвиль. Інша перевага інфрачервоних променів полягає в тому, що вони не затримуються розкиданими у космосі гігантськими пиловими хмарами. Це дозволяє астрономам вивчати об’єкти, які невидимі на інших довжинах хвиль.

Нагадаємо, що недавно запущений космічний телескоп James Webb вестиме спостереження саме в інфрачервоному діапазоні. На відміну від VISTA, він зможе реєструвати не лише ближній інфрачервоний діапазон, а й «середні» хвилі, що поглинаються водяною парою у земній атмосфері.

За матеріалами https://www.eso.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine
Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом