Космічне бомбардування. Навіщо NASA збирається завдавати удар по астероїду

27 вересня на нас чекає одна з найефектніших космічних подій цього року. Міжпланетний зонд DART (Double Asteroid Redirection Test) уріжеться в 160-метровий астероїд Діморф (Dimorphos), який є супутником більшого об’єкта Дідим (65803 Didymos). Але навіщо NASA збирається розбити 110-мільйонний апарат? Спробуємо розібратися.

Цілі та технічне влаштування місії DART

Основна мета місії DART полягає у перевірці можливості зміни орбітальних параметрів малого тіла шляхом кінетичного впливу. Простіше кажучи, NASA хоче дізнатися, як удар по астероїду вплине на його орбіту. У майбутньому подібна технологія може стати в нагоді землянам, щоб відхилити від нашої планети загрозливий об’єкт.

Схема місії DART. Джерело: NASA/Johns Hopkins Applied Physics Lab

Загальна маса DART складає 550 кг (670 кг у момент старту), розмах — 19 метрів (з урахуванням сонячних батарей). У якості силової установки він використовує ксеноновий іонний двигун NEXT.

Оскільки DART, по суті, є космічним камікадзе, NASA не ускладнювала його конструкцію зайвими приладами. Наукова начинка апарата складається з одного-єдиного інструмента — камери високої роздільної здатності DRACO. Ефективність її роботи визначить успіх усієї місії. За добу до зіткнення DART буде переведений в автономний режим, після чого його бортовий комп’ютер самостійно обчислюватиме положення астероїда за знімками DRACO та виконуватиме необхідні корекції курсу, щоб не промахнутися повз ціль.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №6 (181) 2020

До товару

Зіткнення з астероїдом та камера Gecko

Зіткнення з Діморфом відбудеться на 27 вересня о 2 годині 14 хвилині за Київським часом. У момент удару астероїд перебуватиме на відстані 11 млн км від Землі.

Зонд DART та кубсат LICIACube (концепт). Джерело: ASI

За зіткненням зонда з астероїдом та його наслідками пильно спостерігатимуть радари, мережа наземних обсерваторій і навіть телескоп Hubble. Але найцікавіші знімки, найімовірніше, будуть зроблені 14-кілограмовим італійським кубсатом LICIACube, який успішно відокремився від DART 12 вересня.

Через три дні після удару LICIACube пролетить на відстані 55 км від поверхні Діморфа та зазнімкує кратер, що утворився в результаті зіткнення. Для цього кубсат обладнаний двома камерами. Одна з них (камера Gecko) збудована компанією Dragonfly Aerospace, власником якої є український підприємець та меценат Макс Поляков.

Місія Hera

За кілька років експеримент отримає продовження. 2024 року ESA запустить апарат Hera. У січні 2027 року він досягне Діморфа, після чого зазнімкує утворений кратер, а також проведе комплексне вивчення обох малих тіл. Ці дані доповнять результати, отримані під час наземних спостережень, а також допоможуть астрономам краще зрозуміти властивості та еволюцію подвійних астероїдів.

Концепт місії Hera. Джерело: ESA-ScienceOffice.org

Разом з Hera до Діморфу також вирушить кілька мікрозондів. На них будуть покладені різні завдання, зокрема радарне знімання астероїдів. Вони стануть першими кубсатами, запущеними ESA у міжпланетний простір.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Як досягти Марса та Церери за один політ
James Webb виявив приховану чорну діру в сусідній галактиці
Великий сюрприз: астрономи виявили планету на полярній орбіті навколо пари дивних зір
Танення льодовиків могло спричинити прискорення дрейфу континентів
Зміна траєкторії ракети Falcon 9 «украла» дані космічного експерименту
Зі швидкістю цунамі: піщаний апокаліпсис на Землі помітно навіть із космосу
Космічна скарбниця: Hubble зазнімкував кулясте скупчення
Темна матерія все ж може видавати себе при взаємодії зі світлом
Мільйон градусів: місія Solar Orbiter отримала унікальний портрет Сонця
Чи справді телескоп James Webb може знайти життя у космосі?