На початку лютого росія вивела на орбіту три супутники серії «Космос» під номерами 2581, 2582 та 2583. Офіційно їхнє призначення не розголошувалося, що одразу викликало хвилю припущень: чи є вони частиною секретних військових експериментів? Ситуація загострилася у березні, коли «Космос-2583» випустив невідомий об’єкт. За даними Космічних сил США, це може бути випробування технологій орбітальної зброї у майбутніх космічних конфліктах.

Що відомо про російські супутники?
Запуск супутників відбувся за допомогою ракети «Союз». Всі три апарати розміщені на низькій навколоземній орбіті висотою близько 500 км, де традиційно працюють розвідувальні супутники. Астрофізик із Гарварду Джонатан Макдавелл зазначив, що з 25 лютого по 14 березня вони неодноразово зближувалися між собою, а 7 березня два з них швидко пройшли повз «Космос-2583».
За повідомленням CNN, представники Пентагону вважають, що супутники відпрацьовували тактики нападу та блокування цілей. На їхню думку, апарати імітували оточення «ворожого» супутника, демонструючи можливість його виведення з ладу. Однак Макдавелл скептично ставиться до цієї версії:
Kosmos-2581 (A), 2582 (B), 2583 (C) separation. Blue = A-B, Red = A-C, Green = B-C. AB did proximity ops from Feb 25 to Mar 14. They passed C quickly on Mar 7, but that could just be coincidence of the fact they are in similar orbits, no evidence of targeting. pic.twitter.com/7SwMt8Avrr
— Jonathan McDowell (@planet4589) March 17, 2025
«Їхні орбіти схожі, тому зближення можуть бути випадковими. Потрібні докази навмисного маневру», — заявив він у соцмережі X.
Шпигунство на навколоземній орбіті
Це не перший випадок, коли росія запускає супутники-шпигуни. У 2022 році «Космос-2558» вийшов на орбіту американського військового апарата, ймовірно, для збору даних. Нинішнє тріо може виконувати аналогічні завдання: від спостереження за іншими країнами до тестування механізмів перехоплення.
Космічні сили США вже класифікували новий об’єкт від «Космосу-2583» як потенційну загрозу. Експерти наголошують: сучасні технології дозволяють супутникам змінювати орбіту, «виводити» інші апарати або навіть атакувати їх кінетичною зброєю. Якщо країна-агресорка розробляє подібні системи, це порушить міжнародні угоди про використання космосу в мирних цілях.
Космічне поле бою
Поки що всі версії залишаються гіпотезами. Але факт залишається фактом: космос стає новим полем геополітичного протистояння. Наприклад, Китай також проводить схожі випробування, а США розробляють власні супутники-перехоплювачі.
Секретність навколо російських супутників, їхні незрозумілі маневри та поява загадкового об’єкта — все це нагадує сценарій фантастичного трилера. Але це вже стало драматичним, коли війна знов повертається у космос.
Поки що світ уважно стежить за навколоземною орбітою, де розігрується нова глава технологічного протистояння.
Раніше ми повідомляли про те, як зруйнований російський супутник змусив астронавтів МКС терміново сховатися від уламків.
За матеріалами Gizmodo