Контейнер зі «скарбами» місії Apollo 17 відкрили після 50 років очікування

Майже 50 років тому капсула з місячним ґрунтом місії Apollo 17 нарешті була відкрита у Космічному центрі Джонсона NASA у Х’юстоні. Це один зі зразків останньої місії Apollo з висадки людей на Місяць.

73001
Капсула 73001 із цінними зразками з Місяця. Фото: ANGSA science team

«У нас з’явилася можливість відкрити цей надзвичайно цінний зразок. Він зберігався протягом 50 років у вакуумі. Тепер ми побачили, які «скарби» є всередині», — прокоментував подію Томас Зурбухен, заступник адміністратора Управління наукової місії NASA у Вашингтоні.

Місячний ґрунт був зібраний Юджином Сернаном та Гаррісоном Шміттом у грудні 1972 року, коли вони забили 36-сантиметрові циліндричні труби у зсувні відкладення в долині Таурус-Літтроу. Два астронавти NASA запаяли трубку ще на поверхні супутника Землі. Відтоді капсула була герметично закритою. Коли місія повернулася на Землю, зразок був поміщений у другу захисну трубу та зберігався у спеціальній шафі в місячній лабораторії Джонсона, де його не торкалися майже пів століття.

73001
Капсула із цінними зразками з Місяця. Фото: ANGSA science team

Зразок, відомий як 73001, містить фрагменти місячного ґрунту та гірських порід, які можуть надати вченим історичну інформацію про геологію Місяця. Ще один зразок з Apollo 17 був уперше відкритий 2019 року під час 50-річчя першої висадки на Місяць.

Зразок для технологій майбутнього

Частину контейнерів зі зразками з Apollo навмисно залишили закритими, щоб майбутні покоління з досконалішими технологіями могли вивчити їх та отримати більше інформації про Місяць.

73001
Зображення рентгенівської комп’ютерної томографії показує, що знаходиться усередині зразка

«На початку місячної програми передбачалося, що у майбутньому технології стануть досконалішими та складнішими», — сказав астронавт Гаррісон Шмітт, геолог і єдина цивільна людина та вчений, кому пощастило побувати на Місяці. Інші 11 осіб були військовими.

Apollo-17
Астронавт Apollo 17 Юджин Сернан готується зібрати зразки 73001 та 73002 на Місяці. 1972 рік. Фото: NASA

Перш ніж цей зразок був відкритий, команда використала технологію рентгенівської комп’ютерної томографії для сканування тривимірних зображень зразка всередині трубки в Техаському університеті в Остіні. Потім вчені обережно відкрили зовнішню трубу, щоб зібрати газ, який міг бути присутній, для подальшого вивчення. Потім у Відділі досліджень астроматеріалів NASA у Х’юстоні контейнер був повністю відкритий.

73001
Великий план зразка місячного ядра 73001 Apollo, що виймається з його приводної труби вперше відтоді, як він був зібраний 50 років тому.

Кроки до місячної місії Artemis

Відкриття цього зразка може підготувати NASA до збирання місячного матеріалу. Наприкінці цього десятиліття в межах програми Artemis відбудеться повернення людей на Місяць. На відміну від знайомих умов місячного екватора, який відвідали астронавти Apollo, дослідники нової місячної місії зіткнуться з дуже низьким освітленням, а також морозними умовами та цікавим місячним ґрунтом.

«Південний полюс Місяця — чудове місце для потенційного створення великих родовищ того, що ми називаємо летючими речовинами, на кшталт водяного льоду або вуглекислого газу», — пояснює Лорі Глейз, директорка відділу планетології у штаб-квартирі NASA.

Нові зразки, які будуть зібрані під час програми Artemis, можуть допомогти вченим краще зрозуміти еволюцію Місяця.

Нагадаємо, що NASA підтримає створення другого місячного лендера для Artemis.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Науковці знайшли нейтронні зорі на орбітах подібних до Сонця світил
Орбіта гарячого Юпітера виявилась найвитягнутішою з усіх екзопланет
Рамзес зустрінеться з Апофісом: ESA відправить місію до рекордного астероїда
NASA показала красу космічного корабля Cygnus перед його знищенням: фото
Смерть місяцехода: NASA закрила проєкт VIPER
Вчені відкрили 10 дивовижних пульсарів
Колишні керівники NASA та ESA закликали залишити МКС у космосі для наступних поколінь
Ілон Маск переносить свою штаб-квартиру через «гендерний» закон
На HBO виходить фільм про «дикий дикий космос». І це — не фантастика
Прорив у фізиці: вчені навчили ядра атомів поглинати та випромінювати енергію