Ізраїль став п’ятнадцятим учасником Угод Артеміди

Ізраїль став п’ятнадцятою країною, що приєдналася до Угод Артеміди — договору між урядами держав, що беруть участь у програмі Artemis. Він визначає принципи співпраці та громадянської діяльності з дослідження та використання Місяця, Марса, комет та астероїдів у мирних цілях.

Церемонія підписання Ізраїльською космічною агенцією Угод Артеміди. Джерело: ISA

Договір про приєднання Ізраїлю до Угод Артеміди був підписаний адміністратором NASA Біллом Нельсоном та генеральним директором Ізраїльського космічного агентства Урі Ороном. Він прокоментував цю подію так: «Ми рухаємося до глобального та інноваційного майбутнього, в якому країни мобілізують ресурси для науки та досліджень і разом працюють над розвитком космічної дипломатії. Підписання угод зміцнить співпрацю з іншими сторонами, що підписали договір, у сфері торгівлі та економіки».

Принципи Угод Артеміди

Угоди Артеміди встановлюють такий набір основних принципів, якими повинні керуватися всі його підписанти:

  • Мирні дослідження. Усі дії, які здійснюються в межах програми Artemis, повинні здійснюватися винятково з мирною метою.
  • Прозорість. Учасники Угод мають відкрито розповідати про мету своєї діяльності, щоб уникнути плутанини та конфліктів.
  • Технічна сумісність. Учасники Угод використовуватимуть єдині технічні стандарти, що забезпечить взаємозамінність різних компонентів та підвищить рівень безпеки.
  • Екстрена допомога. Учасники Угод зобов’язані надавати допомогу астронавтам, що потрапили в біду.
  • Реєстрація космічних об’єктів. Учасники Угод повинні підписати Конвенцію про реєстрацію об’єктів, що запускаються у космічний простір.
  • Публікація наукових даних. Учасники Угод зобов’язуються публікувати зібрану наукову інформацію, щоб нею міг скористатися весь світ.
  • Захист спадщини. Учасники Угод зобов’язуються зберігати історичну спадщину за межами Землі.
  • Космічні ресурси. Видобуток та використання ресурсів об’єктів Сонячної системи є ключем до безпечного та сталого дослідження космічного простору. Учасники Угод підтверджують, що така діяльність має проводитись відповідно до Договору про космос.
  • Запобігання конфліктам. Учасники Угод зобов’язуються запобігати сторонньому втручанню у космічну діяльність та підтримувати принцип належної уваги, як того вимагає Договір про космос.
  • Космічне сміття. Учасники Угод зобов’язуються забезпечувати безпечну утилізацію космічного сміття.

Наразі Угоди Артеміди підписали п’ятнадцять країн. Окрім Ізраїлю, це зробили США, Австралія, Бразилія, Великобританія, Італія, Канада, Люксембург, ОАЕ, Японія, Україна, Південна Корея, Нова Зеландія, Польща та Мексика.

Нагадаємо, що перший запуск за програмою Artemis запланований на весну цього року. Його метою буде випробування надважкого носія SLS та комплексна перевірка космічного корабля Orion.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine