Контактні подвійні — це пари зір, що обертаються настільки близько одна до одної, що їхні атмосфери торкаються одна одної. Зазвичай вважається, що їхні маси мають бути порівнюваними. Проте нова система TYC 3801-1529-1 кидає виклик цим уявленням.
Контактна подвійна система
Науковці з Південної Кореї та Китаю 19 листопада оголосили про відкриття контактної подвійної системи з рекордними показниками. Стаття про це опублікована на сервері препринтів arXiv 19 листопада.
Взагалі контактні подвійні системи — це достатньо рідкісні, але далеко не унікальні випадки, коли два світила перебувають настільки близько одне до одного, що їхні атмосфери торкаються одна одної.
Зараз вважається доведеним, що компоненти таких систем обов’язково повинні мати однакову температуру, а от щодо їхніх мас, то це необов’язково. Принаймні контактні подвійні, у яких маси компонентів відрізняються у 1,5–2 рази, є звичайним явищем.
Проте більшість вчених вважає, що все ж є певна межа співвідношення мас контактних подвійних. Згідно з нещодавно опублікованими даними, вона становить 0,038–0,041. Тобто різниця не може складати понад кілька десятків разів.
Система, що кидає виклик уявленням вчених
І ось тут з’являється система TYC 3801-1529-1. Те, що вона є подвійною контактною, вчені з’ясували ще у 2020 році. Розташована ця пара зір за 1260 світлових років, а період обертання становить 0,366 доби. Проте маси компонентів досі були невідомі.
Їх і встановили у новому дослідженні за допомогою даних від обсерваторій Вейхай та Сіньлун, а також супутника NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Вчені отримали криві блиску та радіальні швидкості.
І сталося так, що ці дані свідчать, що співвідношення мас компонентів у системі TYC 3801-1529-1 становить 0,0356. Це нижче, ніж встановлена перед цим гранична межа. І це кидає виклик попереднім теоретичним розрахункам.
Одна із зір має масу 2,096 сонячної й 1,96 радіуса нашого світила. Друга ж — 0,075 маси й 0,043 радіуса. При цьому площа контакту становить 35,7%. Крім того, виявилося, що система розташована далі, ніж це вважалося досі. Відстань до неї складає 2035 світлових років.
Також дослідження показують, що криві блиску системи асиметричні. Вчені пояснюють це тим, що більша із зір має на поверхні гарячу пляму. Загалом же вони роблять припущення, що невдовзі два компоненти мають злитися в одне ціле.
За матеріалами phys.org