Кільця Сатурна нагрівають його атмосферу

Дослідники розгадали загадку, чому атмосфера Сатурна випромінює надлишок світла в ультрафіолеті. Її розігрівають частинки, які падають з внутрішньої частини його кілець.

Сатурн в ультрафіолеті
Сатурн в ультрафіолеті. Джерело: ESA/Hubble

Загадка Сатурна

Дослідник з Інституту астрофізики у Парижі Лотфі Бен-Джаффаль нещодавно опублікував роботу, де зміг пояснити одну із загадок Сатурна, на яку вчені багато років не звертали уваги. Річ у тім, що верхні шари атмосфери цього газового гіганта випромінюють відчутно більше ультрафіолету, ніж його мало б бути, виходячи з чинних моделей планети.

Взагалі випромінювання енергії газовими гігантами є звичайною річчю. Це відбувається через їхнє стиснення під власною вагою, яке розігріває газ. Але надлишок ультрафіолету пояснюється якимось іншим механізмом. І Бен-Джаффаль встановив, що причиною цього є кільця Сатурна.

Частинки з внутрішньої частини кілець достатньо часто гальмуються та починають падати в атмосферу планети. В процесі цього вони гальмуються тертям об газ. Склад атмосфери трохи змінюється, а сама вона розігрівається. І саме цей додатковий розігрів відповідальний за надлишок випромінювання.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Як розгадали загадку?

Цікаво, що більшість даних для такого висновку вчені мали вже достатньо давно. Зокрема, те, що кільця Сатурна є нестабільними та дуже повільно падають у його атмосферу, відомо вже багато років. Апарат Cassini підтвердив це 2017-го.

Саме явище надмірного випромінення ультрафіолету помітили ще апарати Voyager у 1980-х роках. Але тоді його списали на шум. І тільки результати досліджень інших місій довели, що воно таки існує.

Але лише зараз вчені здогадалися зіставити всі ці факти та розібратися у тому, як вони між собою пов’язані. Ключову роль у цьому відіграли спектроскопічні дослідження космічного телескопа Hubble. Саме за їхньої допомоги встановили, як змінюється атмосфера планети під впливом частинок кілець, що падають на неї, і ця загадка Сатурна була розгадана.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів