Камера темної енергії сфотографувала «галактичний балет»

Представлене зображення було отримане за допомогою камери темної енергії (DECam), встановленої на 4-метровому телескопі Віктора Бланко у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо у Чилі. Воно демонструє пару взаємодіючих галактик NGC 1512 (ліворуч) та NGC 1510 (праворуч).

Взаємодіючі галактики NGC 1512 та NGC 1510

NGC 1512 і NGC 1510 розташовані на відстані 60 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Годинник. 400 млн років тому галактики закружляли у спільному «танці», який у майбутньому призведе до їхнього злиття в єдиний об’єкт.

Взаємодіючі галактики
Взаємодіючі галактики NGC 1512 та NGC 1510. Джерело: Dark Energy Survey/DOE/FNAL/DECam/CTIO/NOIRLab/NSF/AURA

Знімок DECam демонструє не лише складну внутрішню структуру NGC 1512, а й тонкі відростки, що простяглися від неї, які обволікають її меншого компаньйона. Цей зоряний міст є найбільш наочною ознакою гравітаційної взаємодії галактик. Вона також виявляється у збільшеній швидкості зореутворення всередині NGC 1512 та NGC 1510 та спотворенні їхніх форм.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Крім 1512 і NGC 1510, на знімок DECam також потрапили зорі Чумацького Шляху та більш далекі галактики. Перші можна відрізнити від других за характерними «хрестами». Це дифракційні промені — оптичний ефект, який часто спостерігається на знімках телескопів-рефлекторів. Він виникає через дифракцію світлового потоку на розтяжках, що підтримують вторинне дзеркало.

Що таке камера темної енергії

Камера темної енергії є одним із найдосконаліших астрономічних інструментів сучасності. Вона збирає світло, відображене 4-метровим дзеркалом телескопа Віктора Бланко, і пропускає його через свої нутрощі, включаючи метрову коректувальну лінзу. Потім він уловлюється сіткою з 62 пристроїв із надзвичайно чутливими ПЗЗ-матрицями. Вони дозволяють DECam створювати детальні зображення слабких астрономічних об’єктів на кшталт NGC 1512 та NGC 1510.

Камера темной энергии
Камера темної енергії. Джерело: Noirlab

DECam був створений для огляду DES, що проводився з 2013 по 2019 рік. У його процесі астрономи здійснювали картографування сотень мільйонів галактик та тисяч наднових з метою виявлення тонких закономірностей космічної структури. Це потрібно для отримання даних про природу таємничої темної енергії, що прискорює розширення Всесвіту. Сьогодні DECam, як і раніше, активно використовується астрономами з усього світу, продовжуючи залишатися на провідних позиціях у науці.

Раніше ми писали про святкову світлину телескопа Hubble, зроблену на честь 32-річчя телескопа.

За матеріалами https://noirlab.edu

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів