Представлене зображення було отримане за допомогою камери темної енергії (DECam), встановленої на 4-метровому телескопі Віктора Бланко у Міжамериканській обсерваторії Серро-Тололо у Чилі. Воно демонструє пару взаємодіючих галактик NGC 1512 (ліворуч) та NGC 1510 (праворуч).
Взаємодіючі галактики NGC 1512 та NGC 1510
NGC 1512 і NGC 1510 розташовані на відстані 60 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Годинник. 400 млн років тому галактики закружляли у спільному «танці», який у майбутньому призведе до їхнього злиття в єдиний об’єкт.
Знімок DECam демонструє не лише складну внутрішню структуру NGC 1512, а й тонкі відростки, що простяглися від неї, які обволікають її меншого компаньйона. Цей зоряний міст є найбільш наочною ознакою гравітаційної взаємодії галактик. Вона також виявляється у збільшеній швидкості зореутворення всередині NGC 1512 та NGC 1510 та спотворенні їхніх форм.
Крім 1512 і NGC 1510, на знімок DECam також потрапили зорі Чумацького Шляху та більш далекі галактики. Перші можна відрізнити від других за характерними «хрестами». Це дифракційні промені — оптичний ефект, який часто спостерігається на знімках телескопів-рефлекторів. Він виникає через дифракцію світлового потоку на розтяжках, що підтримують вторинне дзеркало.
Що таке камера темної енергії
Камера темної енергії є одним із найдосконаліших астрономічних інструментів сучасності. Вона збирає світло, відображене 4-метровим дзеркалом телескопа Віктора Бланко, і пропускає його через свої нутрощі, включаючи метрову коректувальну лінзу. Потім він уловлюється сіткою з 62 пристроїв із надзвичайно чутливими ПЗЗ-матрицями. Вони дозволяють DECam створювати детальні зображення слабких астрономічних об’єктів на кшталт NGC 1512 та NGC 1510.
DECam був створений для огляду DES, що проводився з 2013 по 2019 рік. У його процесі астрономи здійснювали картографування сотень мільйонів галактик та тисяч наднових з метою виявлення тонких закономірностей космічної структури. Це потрібно для отримання даних про природу таємничої темної енергії, що прискорює розширення Всесвіту. Сьогодні DECam, як і раніше, активно використовується астрономами з усього світу, продовжуючи залишатися на провідних позиціях у науці.
Раніше ми писали про святкову світлину телескопа Hubble, зроблену на честь 32-річчя телескопа.
За матеріалами https://noirlab.edu
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine