Juno здійснить проліт поблизу Європи

29 вересня зонд Juno пролетить на відстані 335 км від поверхні супутника Юпітера Європи. Під час найближчого в історії наближення до цього астрономічного об’єкта апарат спробує зазирнути під його крижану кору.

Проліт біля Європи
Супутник Юпітера Європа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Близький проліт біля Європи

29 вересня космічний апарат NASA Juno здійснить близький проліт біля Європи. Це черговий етап у докладному вивченні супутників Юпітера, що стало однією з основних задач цього зонда 2021 року після того, як він завершив свою основну програму досліджень атмосфери та магнітного поля гігантської планети.

Для виконання цієї програми Juno у червні 2021 року вже зближувався з найбільшим із супутників Юпітера Ганімедом. Тоді мінімальна відстань до поверхні тіла, яке за розміром перевищує Меркурій, склала усього 1038 км. Результати цих досліджень досі описуються у наукових статтях.

Однак цього разу Juno має наблизитися до Європи всього на 355 км. Це означає, що апарат буде настільки близько до цього небесного тіла, що навіть його ширококутна камера зможе побачити не диск супутника цілком, а тільки певні ділянки його поверхні.

Але навіть це буде дуже захопливо, адже на Європі присутні чимало дивних форм рельєфу. Наприклад, так звані хаоси, через які, як вважається, в глибини супутника може надходити кисень з його поверхні.

Як зазирнути під кригу

Однак не камера оптичного діапазону стане головною героїнею, коли Juno здійснить проліт біля Європи — на борту є мікрохвильовий радіометр (MWR), який здатний сприймати значно вищі частоти, ніж видиме світло.

Хаос на Європі
Хаос на Європі. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Завдяки цьому MWR зможе зазирнути під крижану кору Європи та побачити, чи є там якісь джерела тепла. Як вважається ще з часів прольоту Юпітера апаратами Voyager, у глибинах цього супутника є океан, в якому цілком можливе життя.

При цьому крижана кора Європи може бути приблизно 30 км завтовшки. Вчені планують у майбутньому пробурити її та запустити всередину автономний зонд або цілу їхню зграю.

Що ще шукатиме Juno на Європі

Також MWR шукатиме водяні кишені у кризі. Такі є у льодовиках Гренландії на Землі, й вони надзвичайно багаті на мікроскопічне життя. Наразі на Європі саме вони є найбільш ймовірним місцем для його знаходження.

Ще одна загадка, яку спробує розгадати Juno, пов’язана з виверженням із поверхні Європи водяної пари. Її гейзер 2013 року спостерігав космічний телескоп Hubble. Пізніше сліди газоподібної води знаходив і сам космічний апарат. Але досі жодного виверження не вдалося спостерігати зблизька.

На Європі немає нічого, що нагадувало б «тигрові смуги» на Енцеладі. Тож незрозуміло, звідки пара може вивергатися. Орбіта Juno навколо Юпітера є полярною. Тобто він при прольоті спостерігатиме Європу від одного полюсу до іншого. При цьому північні та південні регіони супутника також будуть знімковані вперше.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine