James Webb знайшов органічні молекули біля протозорі

Вчені, які працюють із космічним телескопом James Webb, здійснили спектроскопію протозорі, яка тільки готується стати повноцінним світилом. Вони виявили навколо неї чимало органічних молекул. А струмені, що б’ють із неї у простір, мають у своєму складі метали.

Протозоря
Протозоря. Джерело: scitechdaily.com

James Webb досліджує новонароджену зорю

Вчені з японського дослідного інституту RIKEN вирішили використати космічний телескоп James Webb для дослідження протозорі. Так називається світило, яке щойно народилося і на нього продовжує падати речовина з газопилової хмари, що дала йому життя.

James Webb використав увесь арсенал своїх інструментів, що працюють в інфрачервоній частині спектра, тому зміг отримати не лише зображення зорі, а й спектр її випромінювання. Завдяки цьому вчені змогли встановити, які молекули є у хмарі, яка оточує новонароджене світило.

Протозоря та органіка навколо неї

Виявилося, що серед газу та пилу, якими оточена протозоря, присутні кристали водяної криги, вуглекислий газ та силікатні утворення. Найцікавішими були органічні молекули, які там вдалося побачити.

Повні результати, що стосуються органіки, все ще недоступні. Але James Webb вже зміг побачити такі речовини, як аміак, метан, метанол, формальдегід і мурашина кислота. Також є нотки етанолу та ацетальдегіду.

Ці речовини вже були відомі з попередніх досліджень газопилових хмар, з яких утворюються зорі. У кометах Сонячної системи вони також зустрічаються нерідко. Проте дослідники вважають, що на стадії протозорі вони могли б синтезуватися на кристалах льоду і навіть перетворюватися на значно складніші органічні структури, наприклад, на азотисті основи, які входять до складу ДНК.

Потоки речовини містять метали

Ще одним цікавим результатом цього дослідження є дані щодо струменів, які протозоря викидає у простір. Вони викликані тим, що частина речовини під час падіння занадто сильно прискорюється. Про їхнє існування вчені знали давно, але розгледіли як слід тільки зараз.

Виявилося, що вони відносять у космос велику кількість елементів: водень, залізо, нікель, неон, аргон і сірку. При цьому їхня швидкість складає 200 км/с. Вони збагачують простір навколо важкими елементами, необхідними для утворення планет.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна