James Webb розгледів атмосферу гібрида з ознаками зорі та планети

За допомогою космічного телескопа James Webb вчені зазирнули в атмосферу загадкового об’єкта, який самотньо мандрує нашою Галактикою. SIMP 0136, маса якого у 13 разів перевищує юпітеріанську, може бути або планетою-вигнанцем, викинутою зі своєї системи, або коричневим карликом — «невдалою зіркою», що так і не змогла розпочати термоядерні реакції.

SIMP 0136
Концепція художника щодо об’єкта SIMP 0136. Авторство: NRAO / AUI / NSF

Дослідники використали спектрограф ближнього інфрачервоного діапазону (NIRSpec) на James Webb, щоб розкласти світло від об’єкта на різні довжини хвиль. Ця технологія, подібна до розщеплення світла призмою, дозволила вивчити склад атмосфери SIMP 0136. «Якби ми спостерігали за Землею здалеку, зміни кольорів розкрили б особливості океанів, ґрунтів чи рослинності», — пояснює Філіп Мюрхед з Бостонського університету.

SIMP 0136
Художнє зображення об’єкта SIMP 0136. Авторство: webbtelescope.org

SIMP 0136 вражає швидкістю обертання: повний оберт навколо осі займає лише 2,4 години. Це дало змогу телескопу швидко отримати повну карту світлових змін. Дані вказують на екзотичну атмосферу з шарами хмар: нижній шар містить частинки заліза, верхній — силікатні зерна (аналогічні до земних гірських порід). Також виявлені скупчення чадного та вуглекислого газу, які можуть утворюватися внаслідок хімічних реакцій.

SIMP 0136
Графік, на якому показані різні довжини хвилі світла, зібрані телескопом James Webb на SIMP 0136. Авторство: NASA / ESA / CSA

«Це наче галактичний Дикий Захід, — жартує керівниця дослідження Джоанна Вос із Трініті-коледжу. — Хімічний склад атмосфери змінюється залежно від місця та часу, тому одне вимірювання не дає повної картини. Наприклад, рівень метану чи CO₂ може суттєво відрізнятися в різних районах».

SIMP 0136
Вигляд об’єкта SIMP 0136 за допомогою звичайної астрономічної зйомки. Авторство: Legacy Surveys / D. Lang (Perimeter Institute) & Meli thev

Розташований за 20 світлових років від Землі, SIMP 0136 залишається загадкою. Якщо це коричневий карлик, він назавжди застиг у проміжному стані між зорею та планетою. Якщо ж це мандрівна екзопланета-втікачка — вона була викинута з рідної системи гравітаційним поштовхом, і тепер блукає глибинами Чумацького Шляху без зоряного «притулку».

Раніше ми розповідали про те, як знайти екзопланети та чи може на них існувати життя.

За матеріалами webbtelescope.org

Новини інших медіа
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди
Журнал та події: Universe Space Tech запускає підписку на спільноту
Повільне обертання Всесвіту може пояснити напруження Габбла
Axiom Space запустить два датацентри на орбіту вже цього року
Juno проти Юпітера: радіація газового гіганта ледь не зірвала місію 
Космічні туристки Blue Origin просили Кеті Перрі заспівати щось інше
Зміна фінасування NOAA зачепить супутники, що передбачають погоду в США
Чому християни східного та західного обряду святкують Великдень у різні дні?
Колись океани Землі були зеленими і це може повторитися знову