Insight продовжує втрачати енергію

Апарат InSight продовжує втрачати енергію. Продуктивність його сонячних панелей впала на 80% у порівнянні з днем посадки на Марс. Про це було оголошено на нещодавній робочій зустрічі з керівництвом місії.

Сонячна батарея InSight на 789-й день перебування апарата на Марсі. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Головною причиною втрати зондом енергії є товстий шар пилу, накопичений на поверхні фотоелектричних панелей. Розробники пристрою врахували цей фактор. Через це його панелі мають надлишкову площу, і в якості місця посадки апарата була обрана екваторіальна рівнина Елізій, яка отримує багато сонячного світла протягом року.

Як наслідок InSight успішно завершив запланований термін роботи, після чого його місія була продовжена. Однак зараз Марс поступово наближається до афелію своєї орбіти. Його поверхні досягає все менше світла, що значно погіршило енергетичну ситуацію зонда. Намагаючись вирішити проблему, інженери випробували багато способів. Одним із них було скидання піску за допомогою ковша, поруч із панелями. Перша спроба виявилася успішною. Потік вітру підхопив піщинки та вони зуміли збити частину забруднень, що збільшило вироблення енергії. Однак дві наступні операції вже не дали такого результату.

Тому, щоб пережити нинішню зиму, фахівці місії поступово вимикають наукове обладнання InSight. Втім, за їхнім власним визнанням, це лише тимчасовий захід. Навіть після того, як Марс пройде афелій, пил все одно продовжить осідати на поверхні сонячних панелей зонда. Згідно з поточними оцінками, це призведе до того, що навесні 2022 року InSight перестане отримувати достатню кількість енергії для продовження роботи, а його місію доведеться припинити. Врятувати апарат може лише невеликий смерч, який здує пил із його батарей. У минулому сильні вітри кілька разів рятували марсоходи Spirit та Opportunity. Однак у цьому плані, InSight поки що не щастить.

За матеріалами  https://spacenews.com

Телескоп James Webb розгадує таємницю народження Крабоподібної туманності
Початок кінця: Hubble зазнімкував молекулярну хмару
Астронавти побачили політ Starliner на тлі полярного сяйва
Випадкова знахідка підтвердила одну з давніх теорій раннього Всесвіту
Вчені відкрили землеподібну планету на відстані 55 світлових років від нас
Телескоп Chandra шукатиме життя біля найближчих до нас зір
Повернення Starliner на Землю затримується ще на чотири дні
Новий трюк для старого телескопа: Hubble відновив наукові спостереження
В уламку скелі знайшли матеріал із протопланетного диска часів формування Сонячної системи
Кожен із нас — центр Всесвіту: парадокс розширення космосу