Холод на Марсі порушив зв’язок Ingenuity з ровером Perseverance

Марсіанський вертоліт Ingenuity минулого тижня раптово припинив виходити на зв’язок. Лабораторія реактивного руху NASA (JPL) змогла відновити контакт із мініатюрним коптером 5 травня після того, як він пропустив запланований сеанс. Інженери припускають, що апарат міг перейти в режим економії заряду через пилову бурю та низькі місцеві температури. Ситуація призвела до того, що через брак енергії Ingenuity не зміг зв’язатися зі своєю базовою станцією — марсоходом Perseverance, який перенаправляє сигнали коптера на Землю через марсіанський супутник.

Ingenuity не вийшов на зв'язок
Ingenuity не вийшов на зв’язок через нестачу електроенергії та вимкнення внутрішньої системи обігріву. Фото: NASA

«Пил зменшує кількість сонячного світла, яке потрапляє на сонячну батарею, що знижує здатність Ingenuity перезаряджати свої шість літій-іонних батарей. Коли стан заряду акумуляторної батареї впав нижче межі, програмована користувачем вентильна матриця вертольота (FPGA) відключилась», — пояснює JPL.

Блок FGPA має вирішальне значення для забезпечення працездатності Ingenuity, включаючи управління живленням елементів авіоніки та роботу обігрівачів, щоб підтримувати вертоліт у робочому стані в холодні марсіанські ночі. Він також відповідає за хронометраж космічного апарату, зокрема за заплановані сеанси зв’язку з Perseverance. Інженери підозрюють, що після вимкнення живлення FGPA годинник гелікоптера збився, а нагрівачі вимикалися.

Відновлення зв’язку

Щоб знову спробувати вловити сигнали з Ingenuity, інженери наказали Perseverance «слухати» радіоканал весь марсіанський день 5 травня. У результаті гелікоптер почули близько 11:45 за місцевим марсіанським часом. Диспетчери змогли визначити, що стан апарата задовільний і він може продовжити польоти.

Фото Ingenuity з борту Perseverance
Фото Ingenuity з борту Perseverance

«Радіозв’язок між Ingenuity та Perseverance був стабільний. Температура космічного апарату — в межах норми, сонячна батарея перезаряджала батарею зі швидкістю, що очікується для цього сезону, а сам акумулятор був справний, маючи 41% повного заряду», — йдеться у заяві JPL.

Продовження польотів

NASA нещодавно продовжила польоти Ingenuity як мінімум до вересня. Станом на момент публікації новини вертоліт здійснив 28 вильотів. Це значно перевищує початковий план місії з п’яти запланованих коротких перельотів відтоді, як він опустився на Марс у лютому 2021 року разом із Perseverance. Число обертів ротора Ingenuity було збільшено у вересні минулого року, щоб врахувати зменшення щільності атмосфери через сезонні зміни в районі посадки — марсіанському кратері Єзеро.

До цього часу план працював стабільно добре. Вертоліт подолав сумарно 6,9 км дальності польоту і тепер виступає розвідником для планування подальших маршрутів Perseverance, оскільки місія марсохода перейшла в стадію дослідження давньої дельти річки у пошуках потенційних ознак життя.

Загроза замерзання

Але гелікоптер активно бореться з пилом, сезонними змінами та умовами, що виходять за межі його плану проєктування. Все це ускладнить перезаряджання батарей для підтримки життєво важливих обігрівачів у холодні ночі. NASA заявила, що Ingenuity вмикав обігрів щоразу, коли температура батареї опускалася нижче -15°C протягом трьох ночей. Однак інженери побоюються, що якщо цей підхід триватиме, батарея не зможе підтримувати роботу обігрівачів усю ніч.

Ризик полягає в тому, що Ingenuity несе з собою апаратуру, не оптимізовану для роботи в умовах сильного холоду Марса, що може сягати -80°C. Отже, NASA побоюється, що батареї не зможуть витримувати такі екстремальні умови вже за кілька місяців. Тому найближчими місяцями апарат зіткнеться зі ще більшою кількістю перешкод, які ускладнять умови для польотів.

Нагадаємо, що раніше Ingenuity сфотографував парашут марсохода Perseverance.

За матеріалами NASA

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine