Індія перенесла на 2026 рік перший пілотований запуск національного космічного корабля «Гаганьян». Про це повідомив голова Індійської організації космічних досліджень (ISRO) Шрідхара Сомнатх.
Проєкт космічного корабля «Гаганьян» розробляється Індією з 2006 року. Він призначений для польотів на низьку навколоземну орбіту. На борту корабля зможе розміститися до трьох осіб.
Спочатку перша пілотована місія «Гаганьяна» була запланована ще на кінець 2020 року. Але через наслідки пандемії коронавірусу та різні технічні проблеми ця дата кілька разів змінювалася.
Тепер перший політ «Гаганьяна» з екіпажем знову перенесено, цього разу з кінця 2025 на 2026 рік. За словами Шріхдара Сомнатха, це пов’язано як із прагненням забезпечити максимальну безпеку екіпажу, так і зі складнощами під час розроблення необхідних технологій. Глава ISRO також навів як приклад історію пригод корабля Starliner і заявив, що не хотів би, щоб із «Гаганьяном» сталося щось схоже.
Варто зазначити, що за останні роки ISRO провела низку важливих тестів різних компонентів «Гаганьяна», зокрема й системи аварійного порятунку екіпажу. Зараз організація активно готується до його першого безпілотного орбітального польоту, який заплановано на грудень цього року. Під час місії, що отримала позначення G1, корабель виконає кілька витків навколо Землі, після чого приводниться в Бенгальській затоці. На борту «Гаганьяна» перебуватиме людиноподібний робот, на ім’я Віомітра, призначений для перевірки технології.
За цією місією відбудуться ще три безпілотні польоти, які мають бути завершені до 2026 року. Якщо тести не виявлять істотних проблем, у 2026 році «Гаганьян» уперше полетить з екіпажем, а Індія стане четвертою в історії країною, яка самостійно відправила в космос людей.
Тим часом один із чотирьох космонавтів, відібраних ISRO як кандидата для першого польоту «Гаганьяна», проходить підготовку у США. Йдеться про льотчика-випробувача ВПС Індії Шубханшу Шукла. Він призначений пілотом приватної місії Ax-4, яка вирушить до МКС навесні 2025 року. За словами командира Пеггі Вітсона, Шукла допомагатиме в роботі з космічним кораблем Crew Dragon, наприклад, у навігації та стикуванні.
Раніше ми розповідали про інші амбітні космічні проєкти Індії, які будуть реалізовані вже найближчими роками.
За матеріалами Space.com