Ідеальне кільце: телескоп Euclid зазнімкував унікальний космічний міраж

Європейський телескоп Euclid зазнімкував унікальний космічний міраж, який упродовж більш ніж ста років ховався від астрономів. Йому вдалося зафіксувати кільце Ейнштейна, що оточує центр близької до нас галактики.

Ідеальне кільце

Телескоп Euclid був запущений у липні 2023 року з метою вивчення темної матерії та темної енергії. Перш ніж розпочати свою наукову програму, він зробив низку тестових знімків. Вони були навмисно не сфокусовані, але в одному нечіткому зображенні вчений Бруно Алтієрі побачив натяк на дуже незвичайне явище і вирішив придивитися до нього уважніше.

Галактика NGC 6505 на знімку телескопа Euclid. Якщо придивитися, можна побачити, що її центр оточує тонке кільце. Цей феномен називається кільцем Ейнштейна. Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, T. Li

Він мав рацію. Виявилося, що Euclid зумів зазнімкувати кільце Ейнштейна. Це сам по собі рідкісний феномен, але ще дивніше те, що він буквально ховається на виду. Кільце оточує галактику під назвою NGC 6505. Вона розташована на відстані близько 590 мільйонів світлових років від Землі, що за космічними масштабами зовсім небагато. Але, хоча NGC 6505 було відкрито ще 1884 року, лише завдяки Euclid астрономи зуміли виявити, що її оточує кільце Ейнштейна.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Що таке кільце Ейнштейна

Загальна теорія відносності передбачає, що подібно до лінзи гравітація масивних об’єктів здатна змінювати напрямок і посилювати світлові потоки від віддаленіших небесних тіл, породжуючи химерні космічні міражі. Астрономи активно використовують гравітаційні лінзи у своїй роботі, оскільки вони дають їм змогу вивчати далекі об’єкти, які за звичайних умов не змогли б розглянути навіть найпотужніші з наявних телескопів.

Кільце Ейнштейна, що оточує центр галактики NGC 6505. Джерело: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA, image processing by J.-C. Cuillandre, T. Li

Один із найефектніших різновидів гравітаційних лінз називається кільцем Ейнштейна. Воно виникає коли об’єкт-лінза і більш далекий фоновий об’єкт перебувають на одній прямій щодо Землі. У цьому разі світло останнього вигинається, утворюючи ефектне кільце навколо об’єкта переднього плану.

Зазнімковане Euclid кільце Ейнштейна, складається зі світла більш далекої галактики, що знаходиться на відстані 4,42 млрд світлових років від нас. Оскільки раніше її ніколи не спостерігали, поки що в неї немає формального позначення.

Схема виникнення кільця Ейнштейна. Джерело: ESA

На цей момент астрономам вдалося знайти близько тисячі гравітаційних лінз. Але знахідка Euclid є особливим випадком. Кільце ідеально оточує давно відому та відносно близьку галактику, що дає змогу знімкувати її у високій роздільній здатності. За словами вчених, відкриття наочно демонструє міць інструментів Euclid. Очікується, що за час своєї роботи він зможе виявити до 100 тисяч сильних гравітаційних лінз.

За матеріалами ESA

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів