Сила гравітації: телескоп Hubble зазнімкував кільце Ейнштейна

Група супроводу місії Hubble опублікувала вельми цікаве зображення, отримане космічним телескопом. Воно демонструє феномен, відомий, як кільце Ейнштейна.

Зазнімковане телескопом Hubble кільце Ейнштейна. Джерело: ESA/Hubble & NASA, H. Nayyeri, L. Marchetti, J. Lowenthal

Кільце Ейнштейна є різновидом гравітаційної лінзи. Воно утворюється, коли світло від дуже далекого об’єкта спотворюється до кільцеподібної форми під дією гравітації ближчого об’єкта. Явище виникає коли джерело випромінювання, об’єкт-лінза та спостерігач перебувають на одній прямій.

У цьому випадку в якості лінзи виступила галактика SDSS J020941.27+001558.4, яка знаходиться на відстані 2,7 млрд світлових років від Землі. Яскрава цятка у верхній частині створеного її гравітацією кільця Ейнштейна, відповідає галактиці SDSS J020941.23+001600.7, яка, судячи з усього, розташована досить близько до неї.

Саме ж кільце складається зі світла, випущеного набагато віддаленішою галактикою. За оцінками астрономів, через розширення Всесвіту зараз вона перебуває на відстані 19,5 млрд світлових років від Землі.

Вчені активно використовують гравітаційні лінзи для вивчення Всесвіту. Вони дають змогу спостерігати настільки далекі й тьмяні об’єкти, які за звичайних обставин не змогли б розглянути навіть найпотужніші телескопи.

Раніше ми розповідали про те, як телескоп James Webb зазнімкував ідеальне кільце Ейнштейна.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine