Хвостата втікачка: Велика Магелланова Хмара виявилась не супутником Чумацького Шляху

Космічний телескоп NASA Hubble спостерігає за подіями у Великій Магеллановій Хмарі — сусідній галактиці Чумацького Шляху. Це об’єкт розташований на південному небі й за розмірами перевищує видимий диск Місяця у 20 разів. Вчені припускають, що Велика Магелланова Хмара не є супутником нашої галактики, а лише пролітає повз, що призвело до втрати частини її газового гало через гравітаційний вплив Чумацького Шляху.

Ілюстрація Великої Магелланової Хмари
Ілюстрація Великої Магелланової Хмари на передньому плані, яка проходить крізь газове гало набагато масивнішої галактики Чумацький Шлях. Авторство: NASA, ESA, Ralf Crawford (STScI)

Нещодавно астрономи, використовуючи Hubble, визначили розмір гало Великої Магелланової Хмари — близько 50 тисяч світлових років у поперечнику. Це майже у 10 разів менше за гало галактик зі схожою масою, що свідчить про вплив зустрічі з Чумацьким Шляхом.

«Галактика змогла вижити, — пояснює Ендрю Фокс, головний дослідник. — Попри втрату частини газу, вона все ще здатна утворювати нові зірки». Цьому сприяє її маса — 10% від маси Чумацького Шляху, що дозволяє утримувати гравітаційно частину залишків гало.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 (180) 2020

До товару

Ілюстрація прольоту Великої Магелланової Хмари
Ілюстрація прольоту Великої Магелланової Хмари повз Чумацький Шлях. Авторство: NASA, ESA, Ральф Кроуфорд (STScI)

Густе гало Чумацького Шляху посилило «здування» газу з Великої Магелланової Хмари, що створило газовий слід, який тягнеться позаду неї, нагадуючи хвіст комети. Дослідник Сапна Мішра пояснює, що така взаємодія між галактиками дозволила зберегти частину гало Хмари завдяки своїй значній масі. Тиск від Чумацького Шляху зрештою змушує газ Магелланової Хмари проливатися на нашу галактику. Однак вчені вважають, що весь газ гало не буде втрачено повністю, оскільки карликова галактика поступово віддаляється назад у космос.

Унікальне розташування Великої Магелланової Хмари МХ робить її важливим об’єктом спостережень для вивчення галактичних взаємодій. Спостереження за тим, як Чумацький Шлях впливає на пролітаючу повз карликову галактику, допомагають зрозуміти процеси в ранньому Всесвіті, коли галактики були значно ближчими.

Малі та Великі Магелланові хмари
Малі та Великі Магелланові хмари над обсерваторією Паранал у Чилі. Авторство: ESO

Наступним кроком команди є дослідження передньої частини гало Великої Магелланової Хмари, де відбувається зіткнення із гало Чумацького Шляху, щоб глибше вивчити процеси, що виникають при галактичних зіткненнях.

Раніше ми повідомляли про те, як Мала Магелланова Хмара складається з двох галактик.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів
Астронавт Дон Петтіт повернеться на Землю у день свого 70-річчя
Телескоп Hubble відстежує мандрівний магнетар невідомого походження
У серці Чумацького Шляху таємничі нитки керують життям Галактики 
Вчені нарешті знайшли газ та пил, яких не вистачало у Всесвіті
22 квітня спостерігатиметься максимум метеорного потоку Ліриди
Журнал та події: Universe Space Tech запускає підписку на спільноту