Hubble здивував приголомшливим зображенням кулястого скупчення M55

Поки James Webb дивує нас неймовірними знімками далекого космосу, Hubble днями приголомшив детальною світлиною, на якій виблискує море зір. На отриманому фото зображене величезне скупчення світил, яке називається кулястим скупченням Мессьє 55 (M55), відоме також як NGC 6809.

M55
На цій світлині зображена лише частина M55. Чітке фото Hubble розрізняє окремі зорі в цьому скупченні. Наземні телескопи також можуть розрізняти окремі світила в M55, але в такому разі буде видно менше зір. Фото: NASA, ESA

Кулясте скупчення — це група зір, яка складається з десятків тисяч або навіть мільйонів світил і утримується разом завдяки силі гравітації. Ось чому ці кластери мають тенденцію утворювати сферичні форми. Це скупчення важко спостерігати із Землі, оскільки воно слабке та не має цілісного яскравого центру. Воно також розміщене в області неба, що перебуває низько над горизонтом, якщо спостерігати з Північної півкулі, де перешкоди з боку земної атмосфери є найсильнішими. Але Hubble може спостерігати окремі зорі в скупченні завдяки своєму вигідному положенню в космосі, де воно перебуває високо над атмосферою, тому відчуває менше спотворень.

Digital Sky Survey M55
Ширококутне зображення Digital Sky Survey ілюструє область Мессьє 55, яку спостерігав Hubble. Фото: NASA, ESA

Скупчення M55 має розмір приблизно 100 світлових років у діаметрі та розташоване на відстані майже 17 300 світлових років від Землі. Щоб дати нам уявлення про розмір скупчення, NASA опублікувала графіку, що показує область, яку охоплює зображення Hubble, у порівнянні із зображенням усього об’єкта, зробленого у межах цифрового огляду неба.

Існує також ширший огляд Мессьє 55, наданий Європейською південною обсерваторією за допомогою наземного інфрачервоного об’єктива VISTA. Оскільки зображення VISTA було зроблене в інфрачервоному діапазоні та представлене у видимому світлі, всі зорі мають схожий відтінок жовтого. Але Hubble спостерігає лише оптичну довжину хвилі, тож може відобразити різні кольори зоряного світла. Різні кольори відповідають різним температурами зір.

M55
Це ширококутне зображення області навколо M55 було створене з фотографій, зроблених через синій і червоний фільтри, та є частиною проєкту Digitized Sky Survey 2. Кулясте скупчення помітне в центрі. Поле зору становить приблизно 2,7 градуса у діаметрі. Фото: ESO and Digitized Sky Survey 2

Астрономи зацікавлені в тому, щоб дізнатися більше про еволюцію зір, вивчаючи такі кульові скупчення, оскільки отримані знання допоможуть нам краще вивчати Сонце.

Раніше ми повідомляли про два погляди телескопа Hubble на одне зоряне скупчення.

За матеріалами NASA.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine