Hubble сфотографував трикутну галактику

Група супроводу місії Hubble опублікувала ефектне фото пари взаємодіючих галактик NGC 2445 (праворуч) і NGC 2444 (ліворуч). В результаті зіткнення одна з них набула вельми незвичної трикутної форми.

Взаємодіючі галактики NGC 2445 (праворуч) і NGC 2444 (ліворуч). Джерело: NASA, ESA, STScI, and J. Dalcanton (Center for Computational Astrophysics/Flatiron Inst., UWashington)

На думку астрономів, у даному випадку дві галактики пролетіли одна крізь другу. Оскільки відстані між окремими світилами в середньому досить великі, ця подія, швидше за все, не призвела до безпосереднього зіткнення зоряних систем, але мала інші наслідки. Почалося своєрідне космічне «перетягування канату», в якому гору взяла NGC 2444. Вона поступово витягує газ із NGC 2445, що призвело до формування незвичайного трикутника з нещодавно народжених зірок.

Крім того, NGC 2445 і NGC 2444 сполучені «мостом», що складається з яскравих блакитних світил. Вони стали одними з перших у хвилі зореутворення, яка почалася на околицях галактики та поширилася всередину. За оцінками дослідників, ці зірки народилися від 50 до 100 млн років тому. Оскільки NGC 2445 продовжує поступово віддалятися від NGC 2444, згодом вони залишаться за нею.

В центральних областях NGC 2445 знаходяться молодші світила, вік яких не перевищує 1-2 млн років. Характерні рожеві плями, видимі на знімку Hubble — газові хмари, що оточують масивні зоряні скупчення. В ядрі галактики також помітні темні нитки, очевидно, складені з викинутого матеріалу. Їхнім джерелом може бути активність розташованої в центрі NGC 2445 надмасивної чорної діри.

Що стосується NGC 2444, то для неї зіткнення теж не минуло непоміченим. Сили гравітаційної взаємодії серйозно змінили її форму. У той же час, оскільки ця галактика давно втратила запаси міжзоряного газу, космічне ДТП не призвело до формування всередині неї нових світил.

Нагадаємо, що нещодавно Hubble сфотографував зіктнення відразу трьох галактик.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine