Фото дня: зіткнення з безоднею

Представлене зображення було опубліковане групою супроводу місії Hubble. Воно демонструє пару взаємодіючих галактик Arp 282. Вона розташована на відстані 320 млн світлових років від Землі у напрямку сузір’я Андромеда.

Взаємодіючі галактики Arp 282. Джерело: ESA/Hubble & NASA, J. Dalcanton, Dark Energy Survey, DOE, FNAL/DECam, CTIO/NOIRLab/NSF/AURA, SDSS Acknowledgement: J. Schmidt

Серед астрономів існує думка, що важливим аспектом еволюції галактик є те, як вони взаємодіють одна з одною. Галактики можуть зливатися, зіштовхуватися чи пролітати навиліт одна через одну. Кожна подібна подія значно впливає на їхню форму та структуру. І наскільки поширеними б не були такі взаємодії, астрономам вкрай рідко вдається отримати динамічні зображення зіштовхувальних галактик, на кшталт того, що зробив Hubble.

Arp 282 складається зі спіральної галактики NGC 169 (внизу) та її меншого компаньйона IC 1559 (вгорі). За зображенням важко зрозуміти, але вони мають дуже активні ядра, що є сильним джерелом випромінювання. Певною мірою це навіть удача, що спостережні можливості Hubble обмежені лише ультрафіолетовою, видимою та ближньою частиною інфрачервоного діапазону. Якби телескоп міг реєструвати абсолютно все випромінювання від ядер галактик Arp 282, воно просто приховало б деталі їхньої взаємодії.

Активність Arp 282 пов’язана з розташованими в їхніх центрах з чорними дірами. Процеси припливної взаємодії сприяли перерозподілу речовини всередині галактик. Це забезпечило чорні діри великою кількістю «їжі». Галактики також обзавелися «мостом», що з’єднує їх, і який можна помітити на знімку Hubble. Він складається з витягнутих припливними силами газу та пилу.

Нещодавно ми розповідали про те, як Hubble сфотографував зіштовхувальні галактики, що нагадують корабель Enterprise із серіалу «Стартрек».

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine