Hubble зазнімкував галактику з «гранд-дизайном»

Представлене зображення отримали за допомогою встановленої на борту телескопа Hubble камери WFC3. Фото демонструє галактику M99, розташовану на відстані 42 млн світлових років від Землі.

Спиральная галактика М99
Галактика M99 (фото Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, M. Kasliwal, J. Lee and the PHANGS-HST Team

Як і наш Чумацький Шлях, M99 має спіральну структуру. Проте це зовсім звичайна спіральна галактика. Одна з особливостей M99 полягає в тому, що вона класифікується як спіральна галактика з упорядкованою структурою (галактика типу «гранд-дизайн»). Такі об’єкти характеризуються наявністю потужних, яскраво виражених та добре оформлених спіральних рукавів, які чітко виходять з їхнього центру. Вважається, що майже 10% від усіх спіральних галактик належать до цього типу.

Зроблене Hubble фото наочно демонструє, чому класифікація M99 як галактики з «гранд-дизайном» цілком виправдана. Її яскраві закручені спіральні гілки виразно помітні на темному тлі навколишнього простору, і в них легко ідентифікуються різноманітні взаємоузгоджені структури.

Цікаво, що Hubble двічі «придивлявся» до М99. Перші спостереження були виконані з метою  пошуку «ланки, якої бракувало» між спалахами нових і наднових зір. Спалахи нових виникають у результаті взаємодії білих карликів та зір-компаньйонів у подвійних системах, а наднових через колапс гігантських світил. При цьому сучасні астрономічні теорії пророкують існування раптових спалахів, що займають проміжне становище за яскравістю між новими та надновими. Одна з подібних подій була зафіксована саме в М99. Астрономи скористалися Hubble, щоб визначити її точне розташування.

Метою других спостережень був пошук взаємозв’язків між молодими зорями та хмарами холодного газу. Вони були частиною спільного проєкту, в якому брали участь Hubble та комплекс радіотелескопів ALMA. Загалом вони вивчили 38 прилеглих галактик, зокрема і M99.

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Довжиною в 140 Чумацьких Шляхів: знайдено найбільший джет чорної діри
Новий метод дозволив знайти сотні залишків наднових
Нова космічна програма Індії: повернення місячного ґрунту, місія до Венери та багаторазова ракета
Перлина в космічному океані: місія JUICE зазнімкувала Землю з відстані в п’ять мільйонів кілометрів
Розсекречені результати радіаційного опромінення всередині капсули Orion
Космічний танок: зіткнення галактик Arp 107 очима James Webb
У ранньому Всесвіті знайшли більше чорних дір, ніж очікували
Вчені знайшли припливно-пульсуючу зорю
Загадкове червоне світіння на Землі потрапило на космічний таймлапс
Автобус для наступника Hubble: NASA підготувала «транспорт» для нового космічного телескопа