Гравітаційна лінза Сонця допоможе побачити екзопланети

Вчені пропонують використати ефект викривлення променів зір гравітаційним полем Сонця для того, аби отримати зображення екзопланети. Таким чином можна отримати у 1000 разів краще збільшення, ніж дозволяють найдосконаліші сучасні технології.

Зображення планети можна реконструювати зі світла, яке викрівлює гравітаційна лінза Сонця
Зображення планети можна реконструювати зі світла, яке викривлює гравітаційна лінза Сонця. Джерело: www.universetoday.com

Гравітаційна лінза Сонця як елемент космічного телескопа

Вчені зі Стенфордського університету пропонують використати ефект гравітаційного лінзування для отримання зображення екзопланет, розташованих далеко від Землі. Тілом, яке викривлятиме простір, буде наше Сонце.

Опублікована у The Astrophysical Journal стаття базується на дослідженні 2020 року. Тоді було запропоновано алгоритм, який здатний відновити зображення планети зі світла, яке огинає Сонце. Коли це відбувається, то все випромінювання від зорі формує кільце.

Яким би слабким і викривленим воно не було, вчені вважають, що його можна зібрати телескопом і побачити не тільки сам диск планети, але й моря та океани на ній. Вважається, що таким чином можна отримати картинку планети на відстані у 100 світлових років, яка була б настільки ж чіткою, як фотографія Землі, зроблена з Місяця.

Як побудувати гравітаційно-лінзовий телескоп

Вчені заявляють, що можуть отримати зображення у 1000 разів кращі, ніж у будь-якої зі створених людиною оптичних систем. Якби просто спробувати створити такий космічний телескоп, то його дзеркало мало б бути у 20 разів більшим за Землю.

Гравітаційний фокус Сонця
Гравітаційний фокус Сонця. Джерело: www.planetary.org

Однак вчені впевнені, що для цього достатньо апарата, розміром зі старенький Hubble. Треба усього лише розташувати його у точці сонячного фокуса. Саме тут сходяться разом усі промені, що пройшли крізь його гравітаційну лінзу.

Проблема лише в тому, що гравітаційний фокус Сонця у 14 разів далі від нього, ніж Плутон. І це більше за максимальну відстань, яку коли-небудь долав апарат, створений людиною. Тож вчені впевнені, що створення такого телескопа — питання найближчої сотні років. Тоді йому знадобиться 20—40 років, аби дістатися місця призначення.

За матеріалами Рhys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії