Вчені пропонують використати ефект викривлення променів зір гравітаційним полем Сонця для того, аби отримати зображення екзопланети. Таким чином можна отримати у 1000 разів краще збільшення, ніж дозволяють найдосконаліші сучасні технології.
Гравітаційна лінза Сонця як елемент космічного телескопа
Вчені зі Стенфордського університету пропонують використати ефект гравітаційного лінзування для отримання зображення екзопланет, розташованих далеко від Землі. Тілом, яке викривлятиме простір, буде наше Сонце.
Опублікована у The Astrophysical Journal стаття базується на дослідженні 2020 року. Тоді було запропоновано алгоритм, який здатний відновити зображення планети зі світла, яке огинає Сонце. Коли це відбувається, то все випромінювання від зорі формує кільце.
Яким би слабким і викривленим воно не було, вчені вважають, що його можна зібрати телескопом і побачити не тільки сам диск планети, але й моря та океани на ній. Вважається, що таким чином можна отримати картинку планети на відстані у 100 світлових років, яка була б настільки ж чіткою, як фотографія Землі, зроблена з Місяця.
Як побудувати гравітаційно-лінзовий телескоп
Вчені заявляють, що можуть отримати зображення у 1000 разів кращі, ніж у будь-якої зі створених людиною оптичних систем. Якби просто спробувати створити такий космічний телескоп, то його дзеркало мало б бути у 20 разів більшим за Землю.
Однак вчені впевнені, що для цього достатньо апарата, розміром зі старенький Hubble. Треба усього лише розташувати його у точці сонячного фокуса. Саме тут сходяться разом усі промені, що пройшли крізь його гравітаційну лінзу.
Проблема лише в тому, що гравітаційний фокус Сонця у 14 разів далі від нього, ніж Плутон. І це більше за максимальну відстань, яку коли-небудь долав апарат, створений людиною. Тож вчені впевнені, що створення такого телескопа — питання найближчої сотні років. Тоді йому знадобиться 20—40 років, аби дістатися місця призначення.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine