James Webb Space Telescope показав спіральні галактики з перетинками, які існували ще 11 млрд років тому. Вважається, що завдяки цьому в них мало прискорюватися зореутворення через значний приплив речовини до центральних областей.
Галактики з перетинками у ранньому Всесвіті
Вчені з Техаського університету в Остіні, які працюють із даними космічного телескопа James Webb (JWST), знайшли кілька спіральних галактик із перетинками, вік яких сягає 11 млрд років. Ці об’єкти дуже схожі на Чумацький Шлях, яким ми знаємо його зараз, і містять перетинку, або ж бар — дуже яскраве і щільне утворення із зір, яке простягається від центрів галактик до їхніх околиць.
Першу таку галактику під назвою EGS-23205 знайшли ще на знімках космічного телескопа Hubble. Але на них вона здається просто розмитою плямою. JWST має значно більше дзеркало і може збирати світло краще. До того ж він дивиться на світ у середньому інфрачервоному діапазоні, завдяки чому краще бачить крізь космічний пил.
Саме завдяки цим властивостям дослідники виявили в EGS-23205 перетинку, і це стало несподіванкою. Адже вважалося, що ці елементи можуть виникати на значно пізніших стадіях еволюції, ніж чверть від сучасного віку Всесвіту.
Пізніше вчені знайшли іншу галактику EGS-24268 з перетинкою. ЇЇ вік теж сягав 11 млрд років. Потім вони вручну обробили ще купу зображень JWST та знайшли чотири подібних зоряних системи, вік яких перевищував 8 млрд років.
Чому перетинки важливі?
Перетинки в галактиках — це дещо більш важливе, ніж, наприклад, спіральна структура, яку вони можуть із часом втрачати. Ці утворення є свого роду космічними дорогами, якими речовина з країв галактики потрапляє до їхнього центру.
Саме там розташовані надмасивні чорні діри, які спричиняють збурення, і зореутворення в цих регіонах іде найактивніше. А основні запаси речовини для цього переважно зосереджені на периферії зоряних систем.
Фізичні процеси, які призводять до дуже раннього утворення перетинок у галактиках, вченим ще доведеться вивчити. Але зрозуміло, що вони створюють новий шлях до еволюції зоряних систем, прискорюючи зореутворення у 10—100 разів.
За матеріалами Рhys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine