Чому зникають рукави спіральних галактик

Вчені змогли дізнатися, чому частина спіральних галактик із часом перетворюється на еліптичні та лінзоподібні. Причинами цього виявилися їхні злиття та діяльність надмасивних чорних дір.

Спіральні рукава галактики
Спіральні рукави галактики. Джерело: ESA/Hubble & NASA, A. Riess et al

Рукави спіральних галактик

Більшість галактик у Всесвіті схожа на наш Чумацький Шлях. Вони мають форму дисків, у яких простежується спіральна структура. Однак достатньо відчутна частина зоряних систем має вигляд кілець, еліпсів чи взагалі неправильну форму. Але чому у деяких випадках ці зміни відбуваються, а в інших — ні, так і лишається загадкою.

Вчені з міжнародного центру радіоастрономічних досліджень в Австралії (ICRAR) вирішили застосувати штучний інтелект EAGLE, призначений для моделювання еволюції галактик. Він дає добре передбачення того, який вигляд матимуть галактики у певних ситуаціях.

Астрономи підозрювали, що втрата галактиками їхньої спіральної структури пов’язана зі змінами густини внаслідок втрат газу. Тож вони залучили EAGLE до аналізу форми та густини відомих галактик. Він здатний робити це зі швидкістю 20 тис. галактик за секунду.

Чорні діри та зіткнення галактик

Дослідження показало, що густина міжгалактичного середовища найбільше впливає на втрату зоряними системами їхньої спіральної структури. Одинаки, такі як наш Чумацький Шлях, мають усі шанси зберігати її впродовж мільярдів років.

А ось галактики, що входять до складу тісних скупчень, мають тенденцію до перетворення на еліптичні та лінзоподібні. Причиною цього стають їхні злиття. Під час них момент інерції втрачається, вони активно втрачають газ і, зрештою, залишаються без своїх рукавів.

Однак частина галактик втрачає рукави навіть тоді, коли перебуває в ізольованих ділянках космосу. Вчені проаналізували, чому це відбувається, і дійшли висновку, що причиною цього стає падіння великої кількості речовини на надмасивні чорні діри, що розташовані у їхніх центрах.

Це призводить до перетворення їх в активні галактичні ядра. Виникають потужні «сонячні вітри», які й «видувають» газ з галактики. Після цього її спіральні рукави руйнуються. За свідченнями вчених, усе це не суперечить попереднім уявленням про еволюцію зоряних систем, а тільки доповнює їх.

За матеріалами www.sciencealert.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine