Чумацький Шлях може «випаруватись» із часом

Будь-що у Всесвіті має свій початок та кінець. Щось має тривале життя протягом мільярдів років, а деякі об’єкти існують кілька мільйонів років. Найяскравіші зорі мають найкоротше життя у Всесвіті. Вони спалюють увесь свій водень упродовж кількох мільйонів років, а потім вибухають у вигляді дуже блискучих наднових. Залишки їхніх ядер потім колапсують або у нейтронну зорю, або у чорну діру, в залежності від їхньої маси. Так ось, ці маленькі та дуже довготривалі об’єкти засмічують нашу Галактику, перетворюючи її на космічне кладовище.

Чумацький Шлях втрачає масу
Чумацький Шлях втрачає масу

Нейтронні зорі та чорні діри важко виявити. Перші, наприклад, мають діаметр приблизно 15 км, тому їх можна помітити лише за випромінюванням з їхніх полюсів. Такі зорі ми називаємо пульсарами. Чорні діри після наднових ще менші за розміром й взагалі не випромінюють власного світла. Але їх також можна помітити, коли вони поглинають матерію зорі-компаньйона, або через ефект мікролінзування.

Приблизні розміри нейтронної зірки та зіркової чорної діри
Приблизні розміри нейтронної зорі та зоряної чорної діри у порівнянні з Нью-Йорком. Зображення: Ohio State University

Вчені недавно вивчили розподіл світил у Чумацькому Шляху та змоделювали розташування мертвих зір та чорних дір. Оскільки ці «зоряні кладовища» зазвичай старші за нинішні світила в Галактиці, вони мали більше часу, щоб перейти на нові орбітальні шляхи.

Виявилось, що зоряні останки створюють свого роду ефект розмиття у своїх позиціях. Але команда виявила ще один аспект їхнього розподілу, який був досить несподіваним. Близько третини цих мертвих світил та чорних дір викидається з Галактики. Моделювання показало, що третина зір під час наближення до більш масивних об’єктів зазнала достатнього гравітаційного прискорення, щоб вирватись із Чумацького Шляху. Це схоже на те, ніби привиди залишають кладовище.

Розподіл зіркових залишків у Чумацькому Шляху
Розподіл зоряних залишків у Чумацькому Шляху. Зображення: University of Sydney

Це означає, що з часом Чумацький Шлях буде «випаровуватись» або втрачати свою масу, що є неочікуваним для дослідників. Невеликі скупчення зір, такі як кулясті, дійсно можуть «випаровуватися» з часом, але Чумацький Шлях набагато масивніший, тому вважалось, що він не здатний на зменшення своєї маси.

Раніше ми повідомляли про те, як астрономи звертаються по допомогу у виявленні прихованих чорних дір.

За матеріалами Science Alert

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t. me/ustmagazine