Французький виноградник виявився метеоритним кратером

Багато років тому вчені вже припускали, що кругла западина, у якій розміщений один із виноградників на півдні Франції, насправді є метеоритним кратером, але потім відмовилися від цієї ідеї. Тепер їй знайшли нове підтвердження.

Виявилося, що цей виноградник — насправді кратер.
Виноградник у кратері. Джерело: Frank Brenker, Goethe University Frankfurt

Виноградник у метеоритному кратері

Геолог та коксохімік Фанк Бренкер з університету Гете у Франкфурті подорожував Францією, коли його увагу привернула виноробня під назвою Domaine du Météore. Річ у тім, що один з її виноградників розташований у круглій западині завглибшки 30 і діаметром 220 м.

Незвична форма цієї долини ще у 1950-х роках призвела до появи теорії, що це — стародавній кратер, утворений від падіння метеорита. Щоправда, за кілька років вчені це припущення спростували. Але назва, пов’язана з метеоритами, збереглася.

Нові дослідження

Бренкер вирішив докладно вивчити можливий кратер, оскільки вважав, що альтернативні геологічні пояснення просто не задовольняють усі особливості цього місця. Тож він відібрав зразки порід і дослідив їх у лабораторії. Одразу була виявлена присутність слюдяних жил, які є характерними слідами метеоритних ударів.

Також геолог знайшов у зразках сліди брекчії — матеріалу, який складається зі зцементованих уламків гірських порід. Вона також може утворюватися внаслідок метеоритних ударів. Дослідники переконалися, що виноградник дійсно може бути метеоритним кратером, і наступного року зібрали велику команду для його дослідження на місці.

Виявилося, що магнітне поле на винограднику значно слабше, ніж в його околицях. Це також дуже характерно для метеоритних кратерів. Остаточно ж переконала їх у правильності припущення знахідка сфер із заліза та нікелю діаметром близько 1 мм. Вони утворюються виключно під час вибухів «небесних каменів».

Чому метеоритний кратер — велика подія?

Попри те, що метеорити регулярно врізаються в землю, сліди цих подій важко знайти через те, що ерозія «затирає» їх за лічені сотні та тисячі років, особливо там, де інтенсивно випадають опади. По всьому світу зареєстровано лише 190 ударних кратерів.

У Західній Європі їх відомо усього три. Це Рошешуар в Аквітанії (Франція), Ньордлінгер-Ріс, між Швабським Альбом і Франконською Юрою, та басейн Штайнхайма біля Гайденхайма в Баден-Вюртемберзі (обидва — в Німеччині). Тепер до них приєднається ще один — біля французької виноробні.

За матеріалами Phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine