Французький виноградник виявився метеоритним кратером

Багато років тому вчені вже припускали, що кругла западина, у якій розміщений один із виноградників на півдні Франції, насправді є метеоритним кратером, але потім відмовилися від цієї ідеї. Тепер їй знайшли нове підтвердження.

Виявилося, що цей виноградник — насправді кратер.
Виноградник у кратері. Джерело: Frank Brenker, Goethe University Frankfurt

Виноградник у метеоритному кратері

Геолог та коксохімік Фанк Бренкер з університету Гете у Франкфурті подорожував Францією, коли його увагу привернула виноробня під назвою Domaine du Météore. Річ у тім, що один з її виноградників розташований у круглій западині завглибшки 30 і діаметром 220 м.

Незвична форма цієї долини ще у 1950-х роках призвела до появи теорії, що це — стародавній кратер, утворений від падіння метеорита. Щоправда, за кілька років вчені це припущення спростували. Але назва, пов’язана з метеоритами, збереглася.

Нові дослідження

Бренкер вирішив докладно вивчити можливий кратер, оскільки вважав, що альтернативні геологічні пояснення просто не задовольняють усі особливості цього місця. Тож він відібрав зразки порід і дослідив їх у лабораторії. Одразу була виявлена присутність слюдяних жил, які є характерними слідами метеоритних ударів.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Також геолог знайшов у зразках сліди брекчії — матеріалу, який складається зі зцементованих уламків гірських порід. Вона також може утворюватися внаслідок метеоритних ударів. Дослідники переконалися, що виноградник дійсно може бути метеоритним кратером, і наступного року зібрали велику команду для його дослідження на місці.

Виявилося, що магнітне поле на винограднику значно слабше, ніж в його околицях. Це також дуже характерно для метеоритних кратерів. Остаточно ж переконала їх у правильності припущення знахідка сфер із заліза та нікелю діаметром близько 1 мм. Вони утворюються виключно під час вибухів «небесних каменів».

Чому метеоритний кратер — велика подія?

Попри те, що метеорити регулярно врізаються в землю, сліди цих подій важко знайти через те, що ерозія «затирає» їх за лічені сотні та тисячі років, особливо там, де інтенсивно випадають опади. По всьому світу зареєстровано лише 190 ударних кратерів.

У Західній Європі їх відомо усього три. Це Рошешуар в Аквітанії (Франція), Ньордлінгер-Ріс, між Швабським Альбом і Франконською Юрою, та басейн Штайнхайма біля Гайденхайма в Баден-Вюртемберзі (обидва — в Німеччині). Тепер до них приєднається ще один — біля французької виноробні.

За матеріалами Phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Астронавт МКС виловив несподівану «здобич» на космічній рибалці
Perseverance на Марсі зробив сенсаційне відкриття в кратері Єзеро
Dawn Aerospace продала свій перший космоплан Aurora
Місячні намистини розкрили таємницю вогняного минулого нашого супутника
Літнє сонцестояння. ТОП фактів, що вас вразять!
Bull’s eye: LRO сфотографував незвичайний місячний кратер
Апарат PUNCH показав розповсюдження коронального викиду Сонячною системою
Вперше в історії: Solar Orbiter зазнімкував південний полюс Сонця
NASA закриває сторінки марсоходів Perseverance, Curiosity та зондів Voyager
Космічний пил із далекої галактики схожий на земний: James Webb знайшов сліди життя поза Землею?