Euclid завершив першу частину масштабної мапи Всесвіту

Європейська космічна агенція (ESA) оприлюднила першу частину масштабної 3D-карти Всесвіту, створену на основі даних телескопа Euclid. Цей телескоп призначений для вивчення темної матерії та темної енергії, що разом складають 95% нашого Всесвіту. Протягом шести років він збиратиме дані, які допоможуть ученим краще зрозуміти ці загадкові явища. 

Euclid
Мозаїка космосу, створена за даними космічного телескопа Euclid. Зображення: ESA

Перше зображення має роздільну здатність 208 гігапікселів і охоплює ділянку південного неба, площа якої приблизно у 500 разів більша за повний Місяць. Панорамна світлина містить 14 млн галактик та десятки млн зір із Чумацького Шляху. Це лише 1% від повного огляду, який планує зробити Euclid, охоплюючи мільярди галактик і дозволяючи зазирнути у глибоке минуле Всесвіту. 

«Ця частина карти, наповнена різноманітними джерелами, відкриває нові способи дослідження космосу. Протягом шести років ми побачимо більше третини неба», — зазначила Валерія Петторіно, наукова співробітниця проєкту. 

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №5 2021 (186)

До товару

Одна із галактик на мозаїці розташована на відстані 420 млн світлових років від Землі. Окрема частина зображення, яке показує цю галактику, становить лише 0,0003% від повної 208-гігапіксельної мозаїки. 

Поточний етап дослідження вже охоплює 12% плану. Щодня на Землю надходить близько 100 гігабайтів даних із телескопа. Ці дані не тільки створюють дивовижні зображення, а й допомагають вивчати розподіл темної матерії та її прояви, зокрема гравітаційні лінзи. 

Перші зображення з Euclid були представлені в листопаді 2023 року. Тоді оприлюднили знімки скупчення Персея, галактик різних типів, кулястих скупчень та туманності Кінська Голова. Ці зображення підтвердили потужність телескопа і його здатність виконати амбітні завдання місії. 

Раніше ми повідомляли про те, як Euclid виявив 1,5 трлн зір-сиріт у найбільшій структурі космосу.

За матеріалами mpia.de

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів