Через війну в Україні ESA припиняє співпрацю з росією за проєктами автоматичних станцій «Луна-25», «Луна-26» та «Луна-27». Європейські технології, які планувалося на них випробувати, будуть залучені в інших проєктах.
ESA припиняє співробітництво щодо місячних програм
Генеральний директор Європейського космічного агентства (ESA) оголосив про припинення співпраці з росією за програмою «Луна». Це пояснюється продовженням бойових дій проти України. З космічних апаратів приберуть усе європейське обладнання.
Самі росіяни запевняють, що на роботу місій це жодним чином не вплине. Зокрема, з космічного апарата «Луна-25», який вже практично готовий до старту, вилучать навігаційну камеру Pilot-D. ESA заявляє, що вже знайшли іншу місію, в якій її можна буде використати. Pilot-D планують розмістити на Європейському великому логістичному модулі, який зараз тільки розробляється.
Крім того, ESA та Японське космічне агентство підписали угоду про запуск екзосферного мас-спектрометра EMS-L на борту місяцехода JAXA/ISRO LUPEX. Для бурового обладнання PROSPECT також знайшли місце в одній із місій.
Остаточний розрив із росією
Програма «Луна» була чи не останньою, щодо якої ESA досі не давало остаточної відповіді про продовження співпраці з росією. Це рішення не стало сенсаційним. Це російський проєкт, і насамперед він цікавий росіянам. З великою долею ймовірності жодна зі станцій без участі іноземних партнерів до космосу не долетить.
Раніше ESA відмовилося від значно важливішої для них місії ExoMars. Цього вересня вона на Марс не полетить. Отже, і європейський марсохід Rosalind Franklin залишиться під загрозою. Заміну росіянам для його запуску продовжують шукати.
За матеріалами www.esa.int
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine