Дюни на Титані походять із поясу Койпера

Титан — найбільший та найзагадковіший супутник Сатурна, захований під мандариновим небом і вкритий загадковими дюнами, що простягнулися його поверхнею. Ці піщані гори, що за розміром схожі з колосальними дюнами Об’єднаних Арабських Еміратів, уже давно спантеличують науковців, які будують гіпотези щодо їхнього походження.

Дюни Титану
Дюни Титана (темні області) помітні на інфрачервоній композиції, яку в 2015 році зазнімкував космічний корабель NASA Cassini. Фото: NASA

Нещодавні результати, представлені планетологом Вільямом Боттке на Конференції з вивчення Місяця та планет, вказують на їхнє незвичне походження. Згідно з новою гіпотезою, розлогі дюни Титана утворилися внаслідок бомбардування кометним матеріалом із віддаленої області поясу Койпера — скупченню крижаних тіл за межами орбіти Нептуна.

На відміну від популярного уявлення про те, що пісок на Титані утворився з органічних частинок його туманної атмосфери, комп’ютерні симуляції вказують на іншу версію, яка сягає корінням у бурхливе минуле Сонячної системи близько 4 млрд років тому. Коли гігантські планети ще не мали постійних орбіт, вони перетинали пояс Койпера, спричиняючи катастрофічний танець зіткнень комет. У цій космічній сутичці комети розбивалися, перетворюючись на дрібні частинки пилу, які врешті-решт потрапляли на поверхню Титана.

Супутник Сатурна Титан
Супутник Сатурна Титан. Ілюстрація: Space Engine

Примітно, що ці мікроскопічні частинки, достатньо стійкі, щоб витримати подорож крізь космос, є ключем до піщаного рельєфу Титана. Розміром приблизно 200 мікрон, вони є ідеальними кандидатами для побудови темних дюн. Уламки від зіткнень комет не лише забезпечили піщаним матеріалом для дюн на Титані, але й можуть пояснити схожі темні плями, що спостерігаються на інших небесних тілах: супутники Юпітера Каллісто й Ганімед, а також Сатурна — Япет.

Однак ця гіпотеза не пояснює інші загадки. Чи міг динамічний ландшафт Титана, сформований потенційним льодовим вулканізмом, стерти сліди давніх кометних уламків? Більшість відповідей на запитання та підтвердження теорії походження дюн науковці зможуть дізнатися з місії NASA Dragonfly, запуск якої запланований на 2028 рік. Оснащений найсучаснішими інструментами, цей апарат має на меті заглибитися в атмосферу Титана, а також матиме змогу сідати на поверхню, аналізувати склад дюн і, можливо, пролити світло на їхнє походження.

Раніше ми повідомляли про те, як у Сонячній системі все ще може ховатися дев’ята планета.

За матеріалами sciencenews.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine