Другий вибух Starship: чи отримає SpaceX дозвіл на подальші випробовування?

18 листопада компанія SpaceX провела другий випробувальний політ своєї гігантської ракети Starship. Хоча цього разу відокремлення двох ступенів відбулось успішно, політ завершився аварією: прискорювач Super Heavy та космічний корабель вибухнули. Звичайно, ця катастрофа також вимагає ретельного розслідування.

Starship
Старт ракети Super Heavy з космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року. Фото: SpaceX

Мета другої випробувальної місії полягала в тому, щоб вивести верхню частину ракети на навколоземну орбіту й за 90 хвилин після старту посадиити її в Тихому океані поблизу Гавайських островів. Проте політ завершився через 8 хвилин через «швидкий незапланований демонтаж» розгінного блоку Starship — так у SpaceX назвали вибух космічного корабля на висоті 90 км. Федеральне управління цивільної авіації США (FAA) визнало цей інцидент нещасним випадком і розпочало його розслідування для визначення причин катастрофи.

FAA висловило впевненість у тому, що SpaceX дотримається всіх вимог і нормативів під час розслідування інциденту. Варто також зазначити, що, не дивлячись на травми у процесі виробництва ракет, під час випробування ніхто не постраждав і не було повідомлень про пошкодження майна від падіння уламків.

Не добре, але й не жахливо

Це вже другий випадок, коли SpaceX опиняється під пильним розслідуванням з боку FAA. Перша випробувальна місія у квітні також стала предметом докладного аналізу. Тоді під час польоту виникли проблеми з двигунами й розгінний блок не відокремився як заплановано, що призвело до детонації ракети-носія.

Starship та прискорювач Super Heavy на стартовому майданчику Starbase
Starship і прискорювач Super Heavy на стартовому майданчику Starbase. Фото: SpaceX

Цього разу перший етап польоту обійшовся без ускладнень. І хоч обидві частини ракети були знищені, SpaceX загалом оцінила випробування як успішне. Всі 33 двигуни Super Heavy працювали як очікувалося, прискорювач відокремився від розгінного блоку вчасно, а Starship піднявся на максимальну заплановану висоту 148 км.

Другий політ ракети Super Heavy із космічним кораблем Starship 18 листопада 2023 року
Момент відокремлення корабля Starship від ракети Super Heavy 18 листопада 2023 року. Фото: SpaceX

Незважаючи на позитивні аспекти, долю наступного випробування Starship передбачити важко. Державні установи США не поспішали видавати дозвіл на другий політ. Після двох невдач поспіль отримати третій дозвіл може бути значно складніше. Тому перед третім випробувальним польотом FAA має провести ретельне розслідування.

Раніше ми повідомляли про те, як екоактивісти намагаються заборонити запуски Starship.

За матеріалами Space

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine