Другий пояс Койпера: астрономи виявили сліди невідомого регіону на кордоні Сонячної системи

Американські астрономи опублікували статтю, що розповідає про результати пошуків тіл, які міг би дослідити зонд New Horizons, що перебуває за орбітою Плутона. Дослідникам вдалося виявити аномальний розподіл транснептунових об’єктів, що вказує на існування поки невідомого регіону на далеких кордонах Сонячної системи.

Пояс Койпера в уявленні художника.

Апарат New Horizons був запущений у 2006 році з метою вивчення Плутона та пояса Койпера. План польоту припускав, що після прольоту карликової планети апарат буде спрямований до якого-небудь транснептунового об’єкта. Щоправда, їхній пошук виявився вельми непростим завданням. Річ у тім, що New Horizons рухається у напрямку до сузір’я Стрільця, де розташований центр Чумацького Шляху і максимальна концентрація зір. І це дуже серйозно ускладнює будь-які пошуки.

Після того як наземним телескопам не вдалося впоратися з поставленим завданням, за справу взявся Hubble. Він все ж таки зміг виявити об’єкт, що підходить для New Horizons, який отримав назву Аррокот. Зонд здійснив його проліт 1 січня 2019 року.

Аррокот
Астероїд Аррокот, яким його побачив апарат New Horizons. Фото: NASA

Оскільки всі системи New Horizons продовжують працювати в штатному режимі й апарат усе ще має достатні запаси палива, фахівці місії небезпідставно сподівалися, що їм вдасться знайти ще один об’єкт, до якого його можна було б спрямувати. Тому вони відновили пошуки. Для цього був залучений телескоп «Субару». Вчені також вперше застосували алгоритми програмного навчання для обробки отриманих даних.

Ці заходи дали свої плоди. Загалом «Субару» вдалося виявити 239 раніше невідомих транспнептунових об’єктів. І хоча жоден з них не лежить на траєкторії польоту New Horizons, зонд можна використати для їхніх дистанційних спостережень.

Розподіл знайдених телескопом «Субару» транснептунових об’єктів. Джерело: Fraser et al.

Однак найцікавішим у цій знахідці є те, що розподіл об’єктів відрізняється від очікуваного. Особливо велику увагу вчених привернули 11 тіл, що знаходяться на відстані понад 70 а. о. від Сонця. Їхня кількість у 3,5–4 рази більша, ніж передбачали моделі.

На думку дослідників, відкриття свідчить про існування більш масивної, ніж очікувалося, популяції далеких транснептунових об’єктів. Вона співвідноситься з даними встановленого на New Horizons детектора космічного пилу. Його кількість зменшується не так швидко, як того очікували вчені. Усе це свідчить про те, що пояс Койпера має складнішу структуру і простягається далі, ніж вважалося, або ж про наявність на далеких рубежах Сонячної системи ще одного пояса крижаних тіл.

За матеріалами arxiv.org

Мультихвильова краса: Hubble зазнімкував галактику із зоряними яслами
Екіпаж Polaris Down повернувся на Землю
Гучне мовчання: Boeing несподівано зачаївся після повернення Starliner на Землю
Як у Сатурна: в ордовицькому періоді у Землі були кільця
«Маленькі червоні цятки» раннього Всесвіту залишаються загадкою для науковців
Гравітаційні аномалії розповіли, що ховається під поверхнею Марса
Космічний оркестр: астронавтка Сара Гілліс зіграла мелодію з «Зоряних війн»
«Зіткнення» із зорею-прибульцем назавжди змінило образ Сонячної системи
Ми можемо знайти інопланетян, якщо уявимо себе в майбутньому
Астрономи довго шукали маленьку чорну діру і нарешті знайшли