Дозвіл отримано: запуск Starship відбудеться 17 листопада

Компанія SpaceX повідомила про отримання довгоочікуваного дозволу на запуск надважкої ракети Starship. Він відбудеться 17 листопада.

Аварія Starship

Перший орбітальний тест Starship відбувся 20 квітня. Він завершився аварією через пожежу в руховому відсіку, що спричинила відключення низки двигунів. Через це гігантській ракеті вдалося досягти позначки лише 39 км, після чого вона втратила керування, почала неконтрольовано обертатися та зруйнувалася.

Перше орбітальне випробування Starship. Джерело: SpaceX

Крім втрати Starship, SpaceX зіткнулася і з іншою проблемою: стартовий майданчик зазнав досить значних пошкоджень. В його бетонній основі, в буквальному сенсі, утворився величезний кратер. Щоб усунути збитки, інженерам компанії знадобилося кілька місяців. Крім того, в конструкцію Starship були внесені численні зміни. Зокрема, він отримав нову систему поділу ступенів.

SpaceX проти FAA

До вересня фахівці SpaceX зібрали новий екземпляр Starship і провели низку тестів на стартовому майданчику, повідомивши про готовність вже незабаром здійснити новий політ. Однак для цього компанії був потрібен дозвіл Федерального управління цивільної авіації США (FAA). Його отримання було неможливим до моменту публікації офіційного висновку про причини аварії.

Приготування Starship до нового польоту. Джерело: John Kraus

Але навіть після того, як цей документ був опублікований і SpaceX виконала всі вимоги FAA з безпеки, організатори все одно не поспішали видавати дозвіл. Регулятори мотивувала це тим, що їм також необхідний висновок Служби охорони рибальства та дикої природи США, що новий пуск не завдасть шкоди живій природі. Через це FAA зазнала критики з боку керівництва SpaceX, яке фактично заявило, що із засобу розв’язання проблем бюрократи самі стали проблемою, яка гальмує розвиток приватної космічної галузі.

Дата нового польоту Starship

Зрештою, SpaceX і FAA все ж вдалося подолати протиріччя і компанія отримала дозвіл на новий пуск Starship. Він призначений на 17 листопада. Надважка ракета буде запущена з території, розташованого в Техасі, випробувального космодрому Starbase, що належить компанії.

Новий політ Starship відбуватиметься за графіком першого випробування. Якщо все пройде добре, після розділення прискорювач Super Heavy виконає частковий маневр повернення і приводниться в Мексиканській затоці. Що стосується самого Starship, то він розвине достатню швидкість, щоб вийти на низьку навколоземну орбіту і зробить неповний оберт навколо Землі. У районі Гавайських островів корабель активує двигуни та ввійде в атмосферу, після чого приводниться в океан приблизно за 100 км від північно-західного узбережжя острова Кауаї.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine